| Rotari_Sorinel_1995 a întrebat:

Buna,mama mea pleaca in Italia, eu am 18 ani si pot trece granita doar cu buletinul, insa sora mea are 16 ani. spuneti mi va rog daca trebuie o procura sau ceva chiar daca este insotita de un parinte, in cazul asta mama...mersi anticipat!

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Sora ta are nevoie de o declaratie notariala de la celalalt parinte.In situatia in care tatal este decedat sau mama este divortata avand hotarare judecatoreasca de incredintare a minorei, nu mai este nevoie de acea declaratie---la trecerea frontierei mama insotitoare sa aiba documentele justificative.

4 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Trebuie procura de la celalalt parinte

| NeluFerchi a răspuns:

Cei sub 18 ani au nevoie de pasaport

| Aron98 a răspuns:

Bro, eu fac naveta Italia-Romania de 2 ori pe an. Pana acum 2.3 ani cand Romania era la pamant cu legea i cu tot, cu 50€ treceai fara nici o problema. De putin timp, s-a schimbat treaba. In cazul in care mama ta nu este vaduva, ea are obligatoriu nevoie de o dezlegare de la tatal tau pentru a lasao sa treaca granita. Treaba cu spaga nu mai merge, daca nu ai procura si te gasesc fara, te trimit inapoi.

Sper ca am fost de ajutor.
Bafta

| Shooter96 a răspuns:

Daca este un parinte nu e nici o problema.eu am trecut cu taicami-u acum 2 ani. daca de atunci nu s-a schimbat vo lege ceva nu ar trebui sa gasiti probleme happy