| yuli101 a întrebat:

pot iesi din tara daca pasaportul imi expira peste 2 zile? Refac buletinul in tara, dar nu am timp sa astept sa-l primesc pe cel nou, si pasaportul mai are valabilitate doar 2 zile dupa iesirea din tara.

10 răspunsuri:
| dyckă a răspuns:

Oblicatoriu e sa ai cartea de identitate la tine oriunde ai merge si dupa pasaportul.Si daca ai iesi cum te intorci fara buletin si cu pasaportul expirat, s-au vrei sa umbli pe la ambasadele altor state.happy

| yuli101 explică (pentru dyckă):

Buletinul o sa mi-l refac cat timp stau in tara, si o mi-l trimita tata prin curier, facem procura asa incat sa il primeasca el. Insa nu am timp sa astept o saptamana sau cat dureaza pana se elibereaza. Si la iesire, pasaportul nu ar fi expirat, ar mai avea 2 zile de valabilitate.

| deeajasmine a răspuns (pentru yuli101):

Nu știu ce să zic, sa nu ai probleme să nu poți ieși sad Dar nu poți să îl faci de urgență? Să plătești și să ti-l facă mai repede?

| yuli101 explică (pentru deeajasmine):

Nu exista regim de urgenta pentru buletine, plus ca cei de la oficiul de eliberare a C.I. nu au fost in stare sa spuna exact cat dureaza eliberarea.

| yuli101 explică (pentru deeajasmine):

Nu exista regim de urgenta pentru buletine.

| deeajasmine a răspuns (pentru yuli101):

Ce să mai zic, sistem de toată jena. Încearcă să suni la poliția frontieră thinking Vezi ce spun și ei.

| yuli101 explică (pentru deeajasmine):

Ai dreptate, mersi. Ma gandeam sa sun luni la MAE, si politia de frontiera e o idee buna.

| deeajasmine a răspuns (pentru yuli101):

Cu mare drag! Călătorie plăcută!

| dyckă a răspuns (pentru yuli101):

5 zile dureaza

| deeajasmine a răspuns:

Nu cred că poți, dacă mergeai in țară cu buletinul expirat puteai să mergi dar să pleci din România nu poți, trebuie să fie valabil minim 6 luni.Eu așa știu sad