| NadyPorahy a întrebat:

Bună! Pot lua medicamente în bagajul de mână? Menționez că voi călători în Spania, iar medicamentele sunt și niște antidepresive. Problema e că nu mai pot lua rețeta, întrucât mi s-a oprit la farmacie. Nu voi lua multe pastile pentru că stau doar 4 zile.
Mulțumesc!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la medicul care ti-a prescris acele medicamente, sa-ti dea o copie a retetei, fiindca acelea sunt droguri care vor fi oprite la vama, indiferent ca vei avea 1 pastila sau 4, tot intrezise sunt.

| NadyPorahy explică (pentru Violleta2022):

Medicul meu zice că nu are copii și nu poate elibera duplicate...

| Violleta2022 a răspuns (pentru NadyPorahy):

Nu uita sa declari la vama toata medicatia pe care o ai, mai bine ti-o confisca ei daca nu-i legala decat sa te trezesti ca te aresteza pentru medicatie fara prescriptie si considerata drog.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Teoretic poti, dar dacă sunt medicamente care se eliberea doar cu rețetă ar cam trebui sa o ai la tine.

| SweetbutPsychoGirl a răspuns:

Nu se uită la pastile...în general. Mama a venit din Italia în Germania cu antidepresive. Şi nu au oprit-o happy