| Andrusk2 a întrebat:

Cum se face repartizarea la liceu? De exemplu daca vreau la un liceu, si nu am medie pentru acel liceu, ma repartizeaza la altul? Si de exemplu, daca sunt din Tulcea, ma poate repartiza la un liceu din Macin?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Tu vei face, impreuna cu parintii si ajutati de diriginte, o lista de optiuni. Vei trece acolo liceul si clasa cea mai dorita plus macar vreo 5 clase cu medii usor mai mari decat media ta, 5-10 clase cu medii de admitere in ultimul an apropiate de media ta de admitere si inca vreo 10 cu medii semnificativ mai mici.
De exemplu, daca tu vrei sa te duci la Liceul Ion Creanga din Tulcea la profilul filologie, te uiti pe siteul edu.ro sau in brosura data de scoala la ultima medie de intrare acolo anul trecut. daca este apropiata de media ta, treci acea optiune prima. Nu treci licee sau profile la care nu vrei in nici un caz sa intri.
Repartitia se va face computerizat. Adica, cand calculatorul ajunge la media ta (o ia de la cea mai mare medie din judet), verifica daca mai este un loc liber la prima ta optiune. Daca mai e, ai intrat acolo, daca nu, trece mai departe si verifica a doua optiune, a treia si tot asa pana iti gaseste un loc liber. De aceea este important sa pui cat mai multe optiuni si sa incepi cu cele mai dorite. Nu are rost sa treci clase cu nota de intrare mai mare cu doua puncte decat a ta, fiindca acolo nu ai nici o sansa. Insa merita sa pui un profil dorit la care media de intrare e cu 50-60 de sutimi mai mare, fiindca este posibil ca media sa scada. Dar de asemenea merita sa treci si profile la care media e cu doua puncte mai mica ca media ta, fiindca media poate creste si risti sa ramai pe dinafara.

| Andrusk2 explică (pentru Brigaela):

Da, chiar la LTIC vreau sa intru!

| Brigaela a răspuns (pentru Andrusk2):

Succes!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, te va repartiza la altul, mult mai slab, unde au mai ramas locuri.