| CezaraEM a întrebat:

Sunt cam speriata putin, va mai fi un cutremur in Romania? A fost unul vineri spre sambata trecuta, iar acum toti fac valva pe tema asta!
Ce ziceti? Mi-e cam frica sa fie inca unul asa de puternic :-( totusi, consider ca aceste cutremure, nu vin pe banda, unul in fiecare saptamana.
sad

20 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In loc de lamentari, ar fi cazul sa invete fiecare, ce se face in caz de un cutremur mare.
De ferit trebuie inainte.
Dupa se fac doar inventarierele pagubelor.
Iar marimea pagubelor depinde de modul cum ne-am pregatit inainte!

| untu a răspuns:

Desigur ca va fi un cutremur foarte puternic si devastator, dar asta se va intampla peste 50 de ani! Asta spun oamenii de stiinta, ca vor urma pe rand cutremure mici si normale! Stati linistita si sa nu va fie frica de aceste cutremure ca toate sunt ingaduite de bunul Dumnezeu! Pana atunci toata lumea trebuie sa se intoarca fata catre Dumnezeul-Tatal si sa se roage in fiecare zi si sa mearga in fiecare duminica la biserica!

| CezaraEM explică (pentru untu):

Nu stiu de restul, dar eu ma inchin si ma rog in fiecare seara inainte de culcare!

| TrăieşteClipa a răspuns:

Trebuie sa vina ala mare.
Ar cam fi timpul.

| CezaraEM explică (pentru TrăieşteClipa):

Multumesc pentru sfat. FOARTE DE AJUTOR. Merci. M-am linistit foarte mult acum broken heart

| seth2016 a răspuns:

Ca sa te linistesti fa ceea ce poti face si controla. Nu poti controla cand vine un cutremur.

Aboneaza-te la un serviciu care anunta cutremurul mare cu 15 - 25 secunde inainte (daca te ajuta in vreun fel). Pune de-o parte apa, o lanterna, lumanari, chibrituri, mancare care nu se strica. Tine o baterie suplimentara pentru telefon. Ia-ti un radio cu baterii. Folie care sa tina cald. Daca se intampla ceva ar trebui sa rezisti 3 zile.

Poti sa ai astfel de truse de urgenta si in masina sau la servici.

Prinde mobila, televizorul si ce ar mai putea cade, de perete.

Identifica locurile in casa unde te poti adaposti. Mai poti participa la cursuri de resuscitare.

In plus documenteaza-te pe net cum sa te comporti in timpul cutremurului in functie de locul in care te afli.

Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta n-are nimeni de unde s-o stie, mituri proaste facute de oameni prosti, pentru cei prosti incat sa creda. Nicidecum, si chiar daca vine, ce se poate intampla? Doar acum nu suntem in Japonia s-avem cutremure foarte mari, e ceva normal, natura este foarte fatidica dar trebuie inteleasa. Asa ca lasa frica deoparte, si in caz ca vine, nu e neaparat sa te duci in tocu` usii, cel mai bine e sa stai pe loc, oricum trece.

| IIIshaneIII a răspuns:

Nu mai are voie omul sa faca sex cu iubita ca sariti voi cu gura cutremur, cutremur!

| Juviia a răspuns:

Crede-ma,si mie mi-e frica sad. Poate se intampla ca atunci in Bucuresti

| CezaraEM explică (pentru Juviia):

Nu stau in Bucuresti, stau in Targoviste! Cum adica "ca atunci in Bucuresti?" :-D

| Juviia a răspuns (pentru CezaraEM):

Atunci cand a murit Jean Constantin, la cutremur.(B.D la mare si la munte)

| CezaraEM explică (pentru Juviia):

Nu iti face probleme! Cand se intampla, te adapostesti sub birou, o masa sau tocul usii.....stai calm/a!

| CezaraEM explică:

Blocul in care stau, e nou, construit prin 2009 sau 2011, nu stiu exact!
Deci.....nu e bloc cu bulina!

| Elenina356 a răspuns:

Buna, Cezara. Inteleg ca esti speriata, insa frica este doar in mintea noastra si nu merita sa-i oferi atentie. Daca va fi sa fie inca un cutremur, nu il putem opri, oricum. Insa in Romania majoritatea oraselor sunt securizate in caz de cutremur.
Eu consider ca nu va mai avea loc prea curand un cutremur in tara.

| CezaraEM explică (pentru Elenina356):

Asa este! Ai dreptate. Adica eu consider, dupa parerea mea, nu sunt o specialista, dar am studiat cat de cat problema, nu pot veni cutremure asa pe banda rulanta! Totusi.....trebuie o anumita perioada ca sa vina!

| TaniaX a răspuns:

Posibil sa mai fie cutremure dar nu vor fi foarte mari.

| CezaraEM explică (pentru TaniaX):

Daaaaaaa si asta e adevarat! Adica in ultima perioada, doar cutremure mici sau medii au fost! Nicidecum mari cum tot prognozeaza astia!
Dar pentru raiting si din astea, astia fac orice :-( Eu consider ca cutremurele nu pot fi prezise! Adica prezici ca o sa fie, dar nu se stie cat de mare, cat de puternic sau data/ora cand va fi.
In fine....merci de raspunsuri! kiss

| Davas a răspuns:

Stai calma, mass-media profita acum de fenomen ca sa isi creasca rating-ul cat mai marewinking, deci poti pune capul pe perna libistita.

| CezaraEM explică (pentru Davas):

Asta e foarte adevarat! Toti fac asta!