| Maria29pls a întrebat:

Buna seara tuturor! În ultimele 2 luni am primit 3 facturi de la enel. Am reușit sa plătesc doar o factura și mi-au venit 2 preavize de deconectare! Una pe 26.04 si alta pe 04.05! Nu as vrea sa raman fara lumina. Nelămurirea mea este de pe care data ar trebui sa ma iau? Prima sau a doua? Fara comentarii răutăcioase. Va mulțumesc!

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Fiecare factura are o date scadenta. din moment ce depasesti acea data esti pasibila sa ti se taie curentul

| johnnny123 a răspuns:

Aș zice că logic ar fi să eviți mai întâi prima deconectare, apoi pe a doua... Nu?

| mi25 a răspuns:

Nu explici la ce date te referi.
In facturi sunt trei date: data emiterii facturii, peioada de facturare si scadenta, Plata facturilor trebuie facuta in ordinea emiterii si data scadentei.
Fara explicatii exacte cine crezi ca poate sa-ti spuna ce sa faci.
Daca sumele sunt mari, se poate face o esalonare. Pe site-ul fiecarei firme de distributie exista cererea tip pentru esalonare.