| AnielAn a întrebat:

Buna, sunt la un liceu tehnlogic si vreau sa ma duc la unul cu profil de filologie. Eu la limba romana spre exemplu nu fac gramatica, ori din cauza profesoarei (nu ne prea preda mare lucru si ne preda doar literatura ) ori nu se face pe profilul nostru. La filo cred ca se face. Iar la latina stiu ca se da teza. E grea? Si in rest cum sunt materiile? Cam ce e in plus? Va rog sa ma ajutati daca stiti sunt putin ingrijorata mai ales din punct de vedere al limbii latine, am o colega care s-a transferat la liceul la care as vrea eu si am inteles ca e foarte severa profesoara

5 răspunsuri:
| ziftode a răspuns:

Am invatat italiana pentru ca un an am avut Italia Uno pe cablu si (pe vremea aia) nu aveam nimic mai bun, morala e ca pentru un roman latina e floare la urechewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice profil ar fi, daca ai ore de lb. romana, o sa ai doar de literatura.

| WhatABeautifulDay a răspuns:

La liceu, indiferent pe ce profil esti, la limba romana NU se face gramatica. Asta trebuia sa ti se spuna din clasa a 8-a. Latina este o limba moarta, deci dificultatea depindede cat de mult te pregatesti si inveti tu.

| valentinatvd a răspuns:

Nu e grea teza la latina, dar depinde si de profesor, cat de mult cere de la clasa, iar gramatica e doar un obtional.

| MissBlackPearls a răspuns:

La filo se face si literatura si gramatica.Cat despre latina, depinde intr-o mare masura de profesoara, dar eu zic ca daca stai in banca ta si raspunzi cand e nevoie nu o sa ai probleme.Despre teza, acelasi lucru, depinde de profa si de ce vrea sa va dea ca subiect.