| Yuki24 a întrebat:

Am nevoie de ajutor. Eu impreuna cu cea mai buna prietena am decis sa formam o trupa si sa debutam anul viitor in vara. As vrea sa știu daca cunoașteți cumva regulile sau cum am putea debuta cu ajutorul companiei Haha Production( sau alta companie din București). Ce trebuie sa facem?

Răspuns Câştigător
| gardin a răspuns:

Poti sa faci clipuri video sa pui un prieten sa le editese sa distripui pe Facebook Youtube pe pagini pe Instagram, sa faci live.uri
Daca iese bine poti sa il trimiti pe pagina de Facebook la un producator de muzica

| Yuki24 explică (pentru gardin):

Problema noastră este ca nu avem un producator, iar singure nu ne putem compune linia melodica.

16 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Totdeauna BANII VORBESC.

In primul rand aveti nevoie de un CD de prezentare, cu piesele voastre proprii.
Daca trimiteti acel CD la cateva case de discuri, poate careva va accepta sa stea de vorba cu voi, "pe viu", sa le prezentati piesele live.
Din acest moment urmeaza iadul. Va trebuie un manager bine cunoscut, cu care sa incheiati un contract pentru promovarea voastra, dar aveti nevoie si de formatie, studiou de inregistrare, scene cu echipament de sonorizare, publicitata cat incape (si in plus) etc. Toate acestea costa foarte mult (zeci de mii de euro), iar managerul ales trebuie sa-si recupereze investitia (deci va lua un procentajmare din veniturile voastre).

Intrebarea este: voi cat vreti sa investiti in pregatiri si promovarea voastra?

| Yuki24 explică (pentru Bula):

Mulțumesc pentru raspuns. Ai idee cum am putea cunoaste manageri cunoscuți?

| Bula a răspuns (pentru Yuki24):

Ai o problema mare, din start, daca tu - ca fata - nu stii cum sa abordezi o persoana...

| Yuki24 explică (pentru Bula):

La ce te referi?

| Bula a răspuns (pentru Yuki24):

Paaaaaai, cam la asta ma refer:
- idee - aveti
- cunostinte in industria muzicii /media - nu aveti
- cunostinte muzicale, sa compuneti muzica - nu aveti
- cunostinte cum sa luati legatura cu cineva competent - nu aveti
- cunostinte cum sa faceti - nu aveti
- cunostinte la partituri muzicale - nu aveti
- muzicanti pentru formatie - nu aveti
- bani de investit pentru angajarea unor specialisti, pentru fiecare din cele de mai sus - nu aveti

In aceste conditii, daca stiti, puteti canta impreuna in timpul excursiilor, vara viitoare.

Pentru a canta mai bine, puteti bea ceva semi-tarie, sa va vina cheful si vocea... big grin

| Yuki24 explică (pentru Bula):

1. Putem compune versuri.
2. Voci avem.
3. Banii nu fac totul.
4. Pastreaza criticile pentru mai tarziu.
Va vom demonstra. Dar pana atunci, nu comenta de parca ne-ai cunoaște pe noi si potențialul nostru.

| Bula a răspuns (pentru Yuki24):

Astept cu nerabdare lansarea primului vostru SP / LP sau CD, pana septembrie anul 2019.
Daca il realizezi, promit ca voi plati triplul pretului, daca scrii si o dedicatie pe el, continand si pseudonimele noastre TPU.
Sa ma anunti in pm!

P. S.
Daca amandoua stiti vocaliza minim 6 octave pe jumatati de note, atunci trimite-mi inregistrarea si iti promit ca te ajut in promovare!

| Yuki24 explică (pentru Bula):

Haters gonna hate. Live your life?

| Bondarel99 a răspuns (pentru Yuki24):

Pai si cum ai vrea sa faci asta?
Pile ma refer ca sa intri in fata ca banii aia tot trebuie sa ii dai, nu iti inregistreaza nimeni o piesa pe gratis, poate doar in prima varianta de mai sus unde sa presupunem ca o sa castigi x factor si o sa doreasca lumea o colaborare cu tine.
Sau o alta metoda mai simpla e sa vorbesti cu un artist cat de cat cunoscut si sa canti o piesa cu el, asa au ajuns foarte multi cunoscuti.

| Yuki24 explică (pentru Bondarel99):

Colaborarea cu un artist este o idee foarte buna. Mulțumesc. Dar cum am zis, nu este vorba de bani sau pile. Altii au reusit fara bani si tot ce vine cu ei, si totusi au facut ceva si au devenit cunoscuți.

| Bondarel99 a răspuns (pentru Yuki24):

Bafta!

| Bondarel99 a răspuns:

Cea mai ușoară cale sa ajungi pe piața muzicală și fără bani e sa mergi la un show de talente gen x factor, vocea României etc. Asta dacă ai talent și Cânți foarte bine bineînțeles.
Altfel dacă nu aveți bani sau nu aveți pile in domeniul asta nu va baga nimeni in seama. Cei de la casele de producție primesc zilnic cd-uri și rugămințile de colaborare dar cum spuneam, trebuie sa dai foarte mulți bani ca sa înregistrezi piese, sa le compui mai ales, sa le promovezi, abia apoi poți merge sa Cânți ca sa faci o cariera din asta, ca dacă lumea nu te cunoaște nu o sa te cheme sa Cânți, deci mai întâi trebuie sa fii cunoscuta.
Îți place sa auzi asta sau nu, asta e adevarul.
E o coada imensa, extrem de mare de tineri care vor sa se lanseze, trebuie sa "strălucești" cu ceva ca ajungi acolo dacă nu ai bani. Desigur ca dacă ai un buget de vreo 20-30 de mii de euro sa zicem o sa ti se deschidă ușile mai ușor.

| Yuki24 explică (pentru Bondarel99):

Pile as avea... Dar nu este corect față de altii ce vor la randul lor sa reuseasca neavand mare lucru. De aceea nu vreau saa bazez pe conexiuni

| johnnny123 a răspuns:

Crezi că "debutatul" ăsta se întâmpla atunci când decideți voi?

De la "a decide să formezi o trupă" până la a semna cu o casă de discuri este cale la fel de lungă ca de la "a decide să te faci chirurg" până la a face prima operație.

| Yuki24 explică (pentru johnnny123):

Stiu si eu asta. Si cred ca am fost destul de clara ce am intrebat. Noi vrem sa debutam, si stiu foarte bine ca e greu dar nu imposibil. Daca esti dispus sa imi raspunzi cu adevarat la ce am intrebat, astept un raspuns. Nu am nevoie de critici