| Andras95 a întrebat:

Buna TPU am o problema cu placa video mai bine zis cu chipsetul GPU sta idle la 30 de grade si chipul sta idle an 56 de grade desi nu face artefacte pe ecran cand intru intr-un joc sau un film gata dupa 5 minute da rateuri da artefacte si dupa 2 minute apar mai multe.Eam pus 3 coolere de 2000RPM si e pus si originalul credeam ca vrea racire desi nu pot face nimic cu racirea am demontato am curatato pusa pasta din nou am ancercat si cu un heatstink dela procesor ficsata bine pe placa nici asa numai stiu ce sa fac. celmai bun raspuns funda.

3 răspunsuri:
| J3lueRaid3N a răspuns:

Depinde de la ce firma e.
1. NVidia nu cred ca ti-ar face asa ceva..adica cei de la nVIDIA au ecoboost-ul si asta scade din incalzire.
2.AMD mananc foarte multa energie electrica si de asta se incalzeste asa de tare.

Eu am facut test cu amandoua placi AMD si NVidia..AMD a castigat pentru ca are performanta mai mare si calitate mai ridicata si de aia mananca asa de mult curent si se incalzeste asa de tare.
Cat despre NVidia.ei acum in coace au aprofundat in partea de gaming si multimedia.

Testul arata cam asa:
Cu placa video NVidia curentul imi venea 2 mil jumate curentu
Cu placa video AMD 3 milioane.

Si procesoarele sunt la fel..numai ca aici castiga Intel happy

Testul cu procesoarele arata cam asa:
1.AMD--->270 lei + GPU AMD
2.Intel--->200 lei + GPU NVidia

In concluzie, placa mananca foarte mult curent si de aceea se incalzeste happy

Funda?:X

| Andras95 explică (pentru J3lueRaid3N):

Placa video e ati radeon x850 pro 256mb pe 256bit pixel shader 2.0 si vertex shader 2.0 desi faceam gameplay cu el nu facea asa

| Andras95 explică (pentru J3lueRaid3N):

Desi se poate repara su ceva remedieri ma rog sa mearga macar CS.1.6 ca nici ala nu merge pe desktop merge perfect da nu vreau sa ma uit la ecran si o poza happy