| Timotey99 a întrebat:

azi am schimbat pasta termoconductoare de la placa video si dupa ce am schimbat-o a inceput ca normal sa stea 30 pe net 50 si in jocuri in 5 min 90 de grade ce sa fac sa nu se mai incinga si am curatato de praf foarte bine va rog sa ma ajutati.

11 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Ce placa video e? Ce pasta ai pus? Stii cum se aplica pasta sau ai pus si tu acolo...

| relian a răspuns:

Pasta aia nu te ajuta cine stie ce asa cum cred unia.nu pasta aia raceste, ea doar ca face contactul dintre procesor si radiator mai bine adica sa zicem contactul este de 100% cu pasta si fara ar fi de 99% adica praf in ochi. Spui ca se incalzeste, dar poate ca asa se incalzeste el, poate ca e normal. Daca procesorul nu iti da nici un mesaj nimic atunci totul este ok.In caz ca apare risk de overheat atunci procesorul pentru a nu se arde iti va inchide el singur calculatorul, te va si anunta printr-un mesaj despre asta. Daca vrei sa vezi la ce temperaturi trebuie sa lucreze procesorul intra la www.intel.com daca stii ce model este procesorul tau si cauta si acolo gasesti spcificatii si spune temp procesorului.In rest daca vrei tu sa nu mai fie asa de cald cumparati un PAD care iti ventileaza suplimentar laptopul.Este subtire nai nici o treaba. Aaaa stai ca tu spui ca placa video se incalzeste.De unde stii tu ca placa video se incalzeste? Caldura aia vine de la procesor.Cea mai mare temperatura acolo se afla.Pt placa video instaleaza programul ala ce monitorizeaza temperaturile si vezi cum stai.Si la fel poti intra pe sitele producatorului placii video si sa citesti la ce temp lucreaza si apoi stai linistit.Nu mai da cu pasta ca nu aia face mare diferenta.Pe toti ii aud am dat cu pasta am dat cu pasta.Dao la jalea de pasta ca doar nu ai calculatorul de 20 de ani si s-a dus pasta aia.Trebuie sa treaca cine stie citi ani ca pasta aia sa se faca piatra.Dar stai ca nu ai spus ceai, desi cred ca ai desk ca altfel naveai cum umbla la laptop.Deci ce poti sa faci e sa cumpri inca un ventilator si sal pui in carcasa aia e tot ce poti face, sau 2 ventilatoare.E usor de montat si pe placa spune si unde sa conctezi ventilatorul scrie FAN 1 sau FAN 2 si asa mai departe.Deci unde vezi pe placa ca scrie fan acolo conectezi ce cumperi.Bafta

| Timotey99 explică (pentru relian):

Am Asus smart doctor de la placa si este placa de pc nu de laptop am si 2 ventilatoare

| relian a răspuns (pentru Timotey99):

Ai vrut sa spui ca ai Desktop poate.PC toate sint Pc indiferent ca e laptop, desk bla bla.PC inseamna Personal Computer.Si nu mai tot umbla tu la calculatir lasa-l asa cum este.Nu stiu de ce verifici tu temperaturi si pasta si ce mai spui.Cu ce te ajuta? Ca sa iti faci griji, asta nestiind clar la ce temperaturi lucreaza placa video si procesoru, hardul si asa mai departe.Cind calc are ceva probleme iti arata, apare ceva mesaj pe ecran.La tine daca nu e cazul nu vad care ar fi problema.Problema este ca oamenii cauta singuri problemele cind nu are ce face.

| Timotey99 explică (pentru relian):

Da dar cand am facut testul mi-a ajuns la 98 de grade daca mai crestea cu 1 grad pa se ardea ca oricum si pe net sta 50-55 de grade asa ca e ca si dusa

| K0sti a răspuns:

Ventilatorul merge?

| Timotey99 explică (pentru K0sti):

Da merge schiar foarte mult

| K0sti a răspuns (pentru Timotey99):

Atunci ori nu se face bine contactul intre radiator si procesor, sau asa pur si simplu asa merge ea. Sunt anumite modele care merg foarte sus cu temperatura! Ai mai putea sa incerci sa-i schimbi coolerul. Eu la a mea l-am schimbat, am pus un cooler de procesor pentium. Am muncit o juma de zi la ea! Da acum nu sare de 50 de grade nici in cele mai crunte teste!

| hp8510p a răspuns:

Daca ai pus multa pasta curata iar ce e acolo si pune iar dar foarte putin.Este normal sa faca asta la inceput...pasta are nevoie de ceva timp pana ajunge sa-si faca treaba bine.Trebuie trecuta prin niste cicluri de incalzire-racire si apoi isi va face treaba

| Timotey99 explică (pentru hp8510p):

Am pus putina pasta dar cam cat timp se face pasta?

| hp8510p a răspuns (pentru Timotey99):

Cateva zile...la a mea isi face treaba cum trebuie dupa 3 zile