| cuticaadrian2 a întrebat:

Buna TPU
Am un filtru home-made de acvariu pentru testoase,intrebarea mea este ce pot folosi ca material filtrant
De fapt ce imi recomandati, pana acum am folosit carbune activ si vreau sa schimb mediu filtrant.
Doar de la experti

Răspuns Câştigător
| sonya a răspuns:

Hello,

Cu cat e mai mare acvariu, cu atat trebuie sa ai un filtru mai bun si mai performant.

Eu nu am filtre facute in casa, ci am cumparate. Insa din ce am experimentat pana acum, cele cu carbune si burete, sunt cele mai bune.

Buretele nu este unul ca ala din casa. Este un burete special, cu gauri mai mari pentru o absorbtie mai buna.

Daca acvariul tau este mai mare, orienteaza-te spre unul extern. Pe testoase.com gasesti mai multe tipuri si poti alege cel mai bun in functie de posibilitatile tale.

Pa.

| cuticaadrian2 explică (pentru sonya):

Eu sunt memebru testoase.com dar credeam ca poate aveti si cei de pe TPU idei creative in legatura cu filtre home-made

| sonya a răspuns (pentru cuticaadrian2):

Buna,

Eu prefer sa merg pe unul cumparat pentru ca daca se strica am si garantie la el. Astfel nu pierd timp si nici bani. Il cumpar si gata. Daca cel facut de mine se strica nu il pot duce la nici o garantie. Acolo pe site te invata cum sa il faci si ceea ce este mai bun pentru mediul filtrant.

Eu am folosit si carbune si burete impreuna, dar si burete simplu. Aleg in continuare carbune si burete. Mi se pare cel mai bun pentru ceea ce am eu. Poti face o combinatie la cele 2.

Pa, pa.

| cuticaadrian2 explică (pentru sonya):

Buna
Stii daca melci pot trai cu testoasele?

| sonya a răspuns (pentru cuticaadrian2):

Nu este indicat sa folosesti melcii in acvariul cu broastele testoase. Acestia pot fi folositi doar la acvariul cu pesti.

| cuticaadrian2 explică (pentru sonya):

Carapacea se albeste, este grav?

| sonya a răspuns (pentru cuticaadrian2):

Cum este broscuta?