| Dacianna a întrebat:

Cum adica "Scrieti partea intreaga si partea fractionara a numarului ( de exemplu) -2, 75. Am o cerinta asemanatoare la un test si nu inteleg cum adica.

fundita + Vot

Răspuns Câştigător
| denisa402 a răspuns:

Partea intreaga a lui -2, 75 este -3 ...si se noteaza asa [-2, 75]= -3 iar partea fractionara e 3-2, 75 =0, 25 si se noteaza {-2.75}= 0,25. eu am invatat asta in a opta.in ce clasa esti tu? daca a opta cauta prin notite. oricum partea intreaga a lui 2, 75 spre exemplu e 2 iar partea fractionara e 0, 75. dar daca numarul e cu minus partea intreaga e intotdeauna numarul mai mic decat cel cerut cum ai zis tu la -2, 75 e -3 deoarece pe axa -3 e inainte de -2. acuam nu stiu sper ca ai inteles daca nu intreaba si tu profesoara ca doar de aia e profesoara

3 răspunsuri:
| ZoeyMe a răspuns:

Daca ai o intrebare nu ezita sa o scrii aici http://just-ask-zoey.blogspot.com/ si vei primi garantat un raspuns.

| Dacianna explică:

Sunt a7a... da gaseam la raspunsuri ceea ce a zis tu denisa402 insa nu intelegeam de unde pana unde, multumesc ca m-ai lamurit.