| Bianca2610 a întrebat:

NU stiu daca intrebarea mea se incadreaza in aceasta categorie. Daca nu, imi cer scuze.
Ma intereseaza si pe mine sa trimit un colet in Africa, mai exact in Namibia.Nu am mai trimis pana acum niciodata colete/pachete in strainatate.As vrea sa obtin niste informatii cam ce taxe sunt, ce trebuie sa fac si cum procedez si care sunt cele mai bune firme de curierat.
Va multumesc frumos! ( FUNDA)

3 răspunsuri:
| thalyslly a răspuns:

Cred ca cel mai ieftin ar fi prin posta.si depinde in functie de greutatea coletului.aceiasi regula se aplica si la firmele de curierat.
dar de ce vrei sa trimiti pachet in namibia? daca ai primit mail din ala in care iti cere cineva ajutor, ai grija ar putea fi o pacaleala.
eu cred ca e mult prea scump sa trimiti un colet in namibia.
plus nu poti sa trimiti anumite lucruri ( medicamente, mancare, etc) medicamente poti trimite doar daca le ascunzi( eu cand am locuit in alta tara, mama mi-a trimis medicamente ascuse in carcasa unui cd)

| Bianca2610 explică (pentru thalyslly):

Nu este nici o pacaleala. Iubitul meu locuieste acolo dar momentan este prins cu serviciul..Problema este ca si-a uitat cateva lucruri importante acasa si vreau sa i le trimit.Doar nu da 1000 si ceva de euro ca sa vina sa ia niste chestii si sa plece inapoi.Momentan este cu serviciul si nu poate ajunge.De aceea e mai usor sa trimit eu lucrurile.Si cum nu stiu nimic despre taxe si despre proceduri....am intrebat.
Coletul nu ar avea mai mult de 7 kg.Hai maxim 10 kg.

| thalyslly a răspuns (pentru Bianca2610):

Http://www.tnt.com/......ttinput.do
tnt cea mai buna firma de curierat
introduci acolo datele expeditor-destinatar si iti calculeaza ei tot
funda?