| Ivonaa a întrebat:

Stiti cumva unde in Germania as putea studia tehnica dentara? As vrea cat mai multe optiuni. Si cum anume as putea invata limba pentru a putea da examenele de limba pana la anul? Sau ar fi mai bine sa invat acolo? Ce ma sfatuiti? Daca sunteti sau ati fost in situatia mea as fi foarte bucuroasa sa va aud parerile. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Buna! La tzanc o intrebare care deja am raspunsul pentru tine :). Eu sunt deja in Germania de cateva luni si pe aceeasi tema m-am interesat si eu. Ca sa dai la tehnica dentara trebuie sa stii limba germana la nivelul C2 (ultimul modul). Cursurile de germana tin timp de 10 luni cuprinzand prima data modulele A1, A2 si B1, daca esti capabila sa prinzi limba in scurt timp poti sari direct la celelalte module finale B2, C1 si C2 si abia atunci poti sa te inscrie si la scoala de tehnica dentara din orasul unde vei fi in Germania.
Cursurile de limba germana sunt tinute la Volkshochschule din localitatea ta, sa te inscrii sa astepti sa primesti acasa prin posta sau telefon cu raspuns cand sa te prezinti la un test de a vedea daca ai cunostinte de limba si apoi o a 2a scrisoare pe care o vei primi de la ei cu data cand trebuie sa incepi cursurile. Ele pot fi fie in mai sau in august. Eu abia de saptamana viitoare incep cursurile de germana, cu toate ca sunt inscrisa la ei din luna aprilie pana s-a format grupa. Si eu am aceleasi vise, ca dupa terminarea cursurile de germana sa ma inscriu la anul pentru scoala de tehnica dentara :), de aceea am zarit din intamplare intrebarea ta si ti-am raspuns.
La scoala dentara cand vei fi pe langa cursuri va fi si practica luna de luna, pe care statul te va plati in primul an cu o suma de 360 de euro, apoi anul viitor trece la 410 euro etc. Scoala de tehnica dentara tin 3 ani si 5 luni. Uite si site-ul lor http://www.ausbildung.de/berufe/zahntechniker/gehalt/

Multa bafta! :)

| Ivonaa explică (pentru MihaelaDart):

Doamne îţi mulţumesc foarte mult! Dacă nu te superi și nu îndrăznesc prea mult, mi-ai putea da cumva email-ul tău să te mai întreb câte ceva? Mulțumesc foarte mult încă o dată!

1 răspuns: