| Jurjut_Oana_1999 a întrebat:

zilele trecute mi-am pierdut buletinul in Dublin si joi am zborul spre Romania, Cluj. Stie cineva daca as putea zbura cu poza buletinului? Caci ambasada nu are loc disponibil pana săpt viitoare sau ce as putea sa fac?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca poti zbura fara un act original. Du-te la Ambasada si obtine un titlu de calatorie, cred ca vei fi primit si servit, avand in vedere situatia ta. Titlul de calatorie este valabil pentru reintoarcerea in Romania.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu poți. Act de identitate. Dacă nu, ei nu știu cine ești, nu te cred pe cuvânt. Poți fi oricine, de exemplu un terorist, criminal căutat, etc.

| Jurjut_Oana_1999 explică (pentru sadrian46):

Am poza cu actul de identitate e Nou acum 3 luni l-am facut se vede clar ca eu is in poza

| sadrian46 a răspuns (pentru Jurjut_Oana_1999):

Actul de identitate este un act oficial, care în plus, are elemente de identificarea a emițătorului, care este statul român, act care nu poate fi ușor falsificat. Astfel, dta plus actul cu poza ta, te identifici ca cetățean român. Cu poza actului de identitate nu ești credibil. Cine verifică identitatea ta la vamă, nu are voie să accepte o poză a buletinului în locul lui. Dacă tu ești un posibil infractor care fentezi cu această poză a pozei, dacă el te lasă să treci granița cu această dovadă nesigură a identității, el, polițistul vamal poate fi acuzat de complicitate cu tine. Așa că nu vei putea trece doar cu poza după buletin. Sunt în stare să te aresteze până nu le arăți că ești cetățean român cu ajutorul ambasadei.

| Jurjut_Oana_1999 explică (pentru sadrian46):

Ok multumesc de raspuns

| mihai69 a răspuns:

Nu treci de niciun control de securitate cu o poză a C.I.
Așadar, ori pleci cu auto sau tren spre casă, ori stai acolo până rezolvi la ambasadă un act de identitate temporar.