| Monna_6973 a întrebat:

Buna tuturor, am o problema si v-as fi foarte recunoscatoare daca m-ati putea ajuta! timp de 3 ani de zile am avut de platit o rata, luna trecuta fiind cea care a incheiat "cosmarul"; ieri, primesc un telefon de la firma respectiva, spunandu-mi ca am de platit 2400 Ron, aceasta suma reprezentand banii ce au fost " scosi de la ei de-a lungul acestor 3 ani" (inclusiv dobanda). am ramas stupefiata, nimeni din familia mea nu a scos absolut nici un ban de la ei, intrebarea e urmatoarea : SE POT SCOATE BANI CUNOSCAND DOAR PINUL FARA A DETINE CARDUL? (fratele meu a avut pinul trecut pe un telefon pe care l-a vandut.), va multumesc anticipat, va doresc o zi frumoasa!

Răspuns Câştigător
| Dannyjj a răspuns:

Salut din nou, deci acum am instales povestea, deci daca cineva a avut acces la acel card si stia codul PIN atunci putea sa scoata banii de pe card.
Poti sa ceri de la ei listingul, in care esti trecuta ca ai platit, cat ai platit si in ce data ai platit, dar si daca ai extras de pe card candva o suma de bani.
Ai chitantele, acele chitante te ajuta mult, daca este greseala lor, atunci tu le arati chitante(vezi sa nu le pierzi sau sa le dai lor chitantele).

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Din pacate se pot scoate, daca acel care a facut-o a avut acces la card si a putut copia informatiile de pe banda magnetica. Oricum du-te sa vezi despre ce este vorba. Pe de alta parte esti absolut convinsa ca banii nu au fost scosi de cineva din familie? Te intreb asta deoarece, in primul rand, un membru al familiei a avut acces la card si a stiut si PIN-ul. Numai bine!

| Dannyjj a răspuns:

Nu inteleg(partea cu pinul),
-deci tu ai scos 2400Ron acum 3 ani,
-luna trecuta ti-ai platit ultima rata,
-deci ai terminat cu ratele,
-ei te suna si iti zic ca tu mai ai de returnat din nou aceeasi suma.
Pai tu le arati chitantele si ai terminat cu ei, deci daca ai chitantele si ai platit tot, poti sa le comunici, iar daca insista poti sa-i dai in judecata.
Iar ce nu inteleg eu:
Cine sa iti scoata bani de pe card daca iti stie pinul? Daca tu ai platit ratele, nu are legatura ca iti stie pinul, poate sa scoata bani doar de pe cardul tau sau daca ai fost pacalita de marii hackeri care au montat copiatoare de carduri in bancomatul pe care l-ai folosit tu cand ai folosit acel card, dar nu se poate sa fie asta cauza. Deci tu cand ai platit ratele, ai platit de pe card sa inteleg, cand platesti de pe card, tranzactia se face automat, deci nu are cum sa fie din motivul ca cineva iti stie pinul, daca tu zici ca ai platit ratele.

| LeMotán a răspuns:

Nu se poate sa scoti bani cunoscand doar pinul.
In primul rand, du-te la banca si cere un extras de cont. Acesta contine toate tranzactiile procesate de banca in numele tau, de la ultimul extras de cont (de obicei iti trimite banca unul lunar, trimestrial, bianual sau cand se acumuleaza o pagina completa de operatiuni bancare - procedura difera de la o banca la alta). E posibil sa gasesti unele nereguli (banca ti-a dedus anumite sume din cont, ai platit de doua ori pentru aceeasi operatiune sau pentru servicii pe care nu le-ai folosit etc.). In cazul in care descoperi astfel de nereguli, contacteaza banca cat mai repede (cel mai bine ar fi sa o contactezi in scris, pastrand o copie a scrisorii). Sa nu trimiti inapoi extrasul de cont original, ci doar o copie. Daca banca este de acord ca s-a produs o greseala, o remediaza. Daca nu fac asta, solicita o intalnire cu un reprezentant al bancii.
O zi buna!

| LeMotán a răspuns:

Tot nu am inteles. Ai facut rate direct la firma? In acest caz nu se poate debita un cont si nu are nici o legatura cu cardul/pinul.
Daca ratele sunt facute prin banca, am scris deja mai sus. Da-ne mai multe detalii. Ce tip credit s-a facut, cu cine a fost incheiat contractul etc.

| Monna_6973 explică:

Buna din nou, imi cer scuze, cred ca nu m-am fc inteleasa, sper sa nu fiti prea critici cu mine, este vina mea ca s-a inteles cu totul si cu totul altceva.deci, acum 3 ani bunica mea a fc o rata (masina de spalat si altele), acum o luna a terminat de platit rata pentru produsele astea, iar respectivii de la acea firma, i-au spus bunicii mele ca in decursul acestor 3 ani (cand ea platea lunar pentru produse), ca cineva a scos bani de la firma lor (dar sume mici) si ca in acesti 3 ani s-au adunat cu tot cu dobanda 2400 Ron; iar noi habar nu aveam ca se pot scoate bani de la ei desi aveam rate de platit (pentru produse). cum este posibil asa ceva, cand nimeni din familia noastra nu a scos absolut nici un ban de la ei? deci inc-odata, putea scoate cineva bani de la acea firma avand pinul nostru (neavand cardul)? sunt o gramada de bani si nu ne putem explica fenomenul.va rog sa ma ajutati, multumesc anticipat, o zi frumoasa!

| Monna_6973 explică:

Va multumesc mult pentru timpul acordat! sper sa se rezolve problema.

| Monna_6973 explică:

Buna din nou, Doamne, nu vreau sa par retardata, dar am uitat sa precizez ca acel card este cardul oferit de firma respectiva pentru a-l alimenta cu suma pe care o aveam de platit lunar ((rata)(mergeam cu cardul la un bancomat il alimentam cu x bani, cat aveam noi de platit pe luna si ne dadea o chitanta cum ca am platit rata)), cam atat si sper sa nu mai fi uitat vreun detaliu, va multumesc frumos tuturor!