| Andreea_Mada_1973 a întrebat:

Buna, tuturor!???? Cum v-ați schimbat medicul de familie in alt oraș? De ce documente ați avut nevoie și ce pași ati parcurs? Eu am medicul de familie in București și sunt asigurată la casa națională de sănătate, am platit contribuțiile din buzunar pentru că am un PFA in Bacuresti. Însă eu voi primi concediile de la CASMB și indemnizația copilului din București și buletinul îl am tot pe București. Însă m-am mutat recent în Brașov și as vrea sa schimb și medicul de familie dar sa nu îmi pierd concediile și indemnizațiile copilului. De aceea nu am schimbat buletinul pana acum. Aveți idee? A mai trecut cineva printr-o situație similară?
Mulțumesc frumos!

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu pierzi nimic din ceea ce îți acordă legea.
Mergi la noul medic de familie și faci o cerere. Eu așa am făcut.
Atât.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Nu trebuie sa-ti schimbi nici buletinul, nici adresa de domiciliu cand iti schimbi medicul de familie. Iei de la noul medic de familie fisa si mergi tu sau altcineva la vechiul medic de familie cu ea. Acesta o completeaza si o da inapoi. In prezent nu mai este nevoie de dosar, deoarece totul este digitalizat.

| NunuNini a răspuns:

Mergi la noul medic si ceri inscrierea. El iti va da o hartie catre vechiul medic. Acesta va trimite (sau iti va da tie sa duci) dosarul medical la noul medic. E simplu. Nu stiu cum e cu concediile alea, dar nu cred ca pierzi ceva.