| sebweb a întrebat:

vreau sa imi deschid o afacere online, mai exact am gasit un site de pe care cumpara cursuri in limba engleza cu drepturi de revindere si as vrea sa le cumpar si sa le vand departe. Dar pentru asta am nevoie de un site... dar asta este partea a2-a. Ceea ce nu stiu este ca pe site scrie ca pentru a fi 100% legal trebuie sa platesti la stat impozitl pe venit sau asa ceva si nu stiu cum se poate face cest lucru sau daca se poate face daca nu ai o firma sau asa cevabig grin. As vrea sa ma ajute cineva care chiar se pricepe si sa fie cat se poeate de explicit si foarte simplu big grin Ms si funda pentru cel/cea care ma ajuta

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a fi in legalitate trebuie ca, inainte de a incepe afacerea, sa-ti alegi o forma juridica din cele prevazute in OUG nr. 44/2008 (in cazul tau cred ca PFA este cea mai potrivita) si sa te inregistrezi la Registrul Comertului din judetul tau. Citeste actul normativ indicat si o sa vezi procedura de urmat si actele de care ai nevoie. Primul pas este sa mergi la Oficiul Registrului Comertului si acolo te lamuresc. Succes si numai bine!

4 răspunsuri:
| Leandro a răspuns:

Cel mai bine mergi la Registrul comertului, de pe aria orasului din care apartii.

Oricum, ai nevoie de un SRL, dar, mai bine PFA (Persoana Fizica Autorizata) si te costa mai putin.

Daca vrei sa-ti faci magazinul online cu o solutie faina, incearca www.ucoz.ro. Acolo, iti faci site-ul gratuit personalizabil in prima faza, complet in romana, dupa care cumperi un pachet (Business - 5.49$, sau Premium - 8.99$/luna) si iti faci magazinul cum vrei tu. Uite un exemplu de magazin facut cu sistemul lor: www.onlineoutlet.ro

Prin sistemul ala, poti vinde si produse (fizice si softuri), servicii, etc.

Mult succes!

| ancutsa410 a răspuns:

Noh...om de afacerilaughing te descurcihappybravo...succes

| cristidoncea a răspuns:

Salut, daca doresti sa vinzi produse sau servicii digitale poti face asta pe o platforma cu 12 milioane de utilizatori, afla mai multe pe http://afacerist.orgfree.com si mergi la categoria licitatii online

| Ovidiu_1522 a răspuns:

Orice afacere ai face trebuie sa pretinzi ca esti un negustor cinstit, da bine la reputatia firmei.