| Moțârlan_Rebecca_1997 a întrebat:

Vreau sa trimit o scrisoare din Germania in Romania. Ca sa o trimit ce trebuie sa scriu pe plic? (Expeditor si destinatar sau doar destinatar?) Trebuie timbrata? Trebuie neaparat sa merg la oficiul postal sau o pot pune in cutiile pentru scrisoari care se gasesc pe strada? Trebuie sa platesc vreo taxa?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

4 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

La ultima intrebare logic ca trebuie sa platesti taxa laughing
Te duci la orice oficiu postal si le spui ce vrei sa faci, acolo iti vor da probabil un plic si timbru si te vor pune sa completezi ceva (nu stiu sigur) si iti vor spune ce trebuie sa treci pe plic si dupa le pui in cutia postala.

| RAY a răspuns:

Mai bine intrebi la posta, asa e cel mai bine

| mihai69 a răspuns:

O scrisoare simplă o poți pune direct la cutia poștală (cu condiția să fie corect timbrată - timbre poți lua de la tutungerii, chioșcuri, poștă).
Destinatarul e musai să fie trecut, expeditorul - opțional. E util dacă nu se poate livra scrisoarea, să ți-o poată returna.

| alina2k18 a răspuns:

Da, expeditor si destinatar.
Fireste ca trebuie timbrata in functie de greutate e si valoarea timbrului, daca e document gen ai 3-4 foi A4 platesti un pic mai mult fata de plic mic.
Du-te la oficiul cu plicul gata pregatit si iti arata ei ce si cum.