| andreipopescu88 a întrebat:

Am o mare problema si mi-ar fi de folos sa ma ajutati... Mare mea problema sta in felul urmator :
O femeie in varsta care am avut grija de ea 6 ani a murit. eu nu am nici o legatura familiala cu ei. Dupa cum am spus ea a murit. a avut cea mai mare incredere in mine. eu eram mana ei dreapta. ii scoteam banii dp card, cumparaturi, etc. ea nu a avut familia nici un copil decat verisori. dupa ce a murit casa i`a luat-o varisorii ei. eu am un card de bani de la o anumita banca cu o suma de bani. as vrea sa imi spunetii, daca eu din moment ce am cardul ei si ii stiu si datele cardului ar fi vreo problema daca ii scot banii de pe card ca sa ii folosesc. mentionez ca eu nu sunt imputernicit la card si nu fac parte nici din familia ei!

5 răspunsuri:
| CataC a răspuns:

Salut
Din punct de vedere legal banii nu iti apartin.
Daca traia batrana erau banii batranei, nu ai tai. Murind batrana bunurile, inclusiv banii, revin succesorilor, nu tie.
E alegerea ta cum procedezi mai departe, oricum se va vedea retragerea in cazul in care succesorii incep sa verifice si sa inchida conturile batranei.
Bafta

| andreipopescu88 explică (pentru CataC):

Chestia este ca nimeni din aceasta familie nu stie de acest card

| CataC a răspuns (pentru andreipopescu88):

Faci cum crezi tu ca e mai bine, tu esit cel care ia decizia.
Doar sa nu vina vreun extras de cont pe-acasa dupa.

| ILoveYouAlexC a răspuns:

Asta e alegerea ta. Ar fi frumos sa inapoiezi cardul unei rude aprpiate, dar dupa cum ai zis ca ai avut grija de ea, poti sa il pastrezi tu. Succes

| andreipopescu88 explică:

Treaba este ca nimeni din acea familie nu stie de acest card