| andreipopescu88 a întrebat:

Am o mare problema si mi-ar fi de folos sa ma ajutati... Mare mea problema sta in felul urmator :
O femeie in varsta care am avut grija de ea 6 ani a murit. eu nu am nici o legatura familiala cu ei. Dupa cum am spus ea a murit. a avut cea mai mare incredere in mine. eu eram mana ei dreapta. ii scoteam banii dp card, cumparaturi, etc. ea nu a avut familia nici un copil decat verisori. dupa ce a murit casa i`a luat-o varisorii ei. eu am un card de bani de la o anumita banca cu o suma de bani. as vrea sa imi spunetii, daca eu din moment ce am cardul ei si ii stiu si datele cardului ar fi vreo problema daca ii scot banii de pe card ca sa ii folosesc. mentionez ca eu nu sunt imputernicit la card si nu fac parte nici din familia ei. Astept rapspuns!

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fapta ta ar constitui furt. Te sfatuiesc sa dai cardul mostenitorilor. Numai bine!

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Unii chiar au instinctul de hoți în ei...

| MMihai a răspuns:

Moștenitorii nu au avut grijă de ea și ei nu știu de acel card!
Discută și cu unii care cunosc legea mai bine= judecător/ procuror==că dacă tu ai avut grijă de ea și nu moștenitorii scriptici, poate ai putea să revendici și tu niște pretenții, care să fie mai mari decât banii de pe acel card.
Nu știu cum trebuie procedat corect cu banii de pe acel card.
A fura înseamnă a lua ceva necuvenit. Dacă tu ai avut grijă de femeie poate ai și tu niște drepturi sau poate poți venii cu niște revendicări.
Depinde și cât de mare este suma aia!
Cel mai bine este să vorbești cu un judecător ca să îți explice dacă poți revendica și peste suma de pe card, și dacă da cum!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aia ti-a dat cardul sa-i faci EI cumparaturile, nu TIE. Daca a dat coltzul, trebuie sa le dai cardul celor care au mostenit bunurile defunctei. Ei au mostenit TOT, inclusiv banii din contul respectiv. Daca retragi bani din contul ala azi si aia se gindesc sa ceara un extras de cont si vad ca au fost scosi bani din cont, dupa ce a decedat matusa lor, intri la pirnaie pentru furtwinking

| beastboy84 a răspuns:

Eu cred ca asta e furt...straight face mai bine te ai duce cu cardul la rudele decedatei.

| Ninussu a răspuns:

Banuiesc ca problema ar aparea in cazul in care ar afla rudele ei. Te pot da in judecata daca nu le convine. Cel mai corect ar fi sa vorbesti cu cei din familia batranei, iar in functie de decizia acestora, vei ramane sau nu cu cardul sau macar cu o parte din bani, avand in vedere ajutorul pe care i l-ai oferit doamnei respective.