| Ghe_Gaby_1985 a întrebat:

Buna ziua
Am o problema cu o imprimanta pixma mp252 si anume eroare e05...am urmarit toate tutorialele si am facut exact ce scria la fiecare, dupa care am renuntat de nervi si am inlocuit cartusele cu altele noi...dar din pacate eroarea persista si nu mai am nici o idee
Ma poate ajuta cineva cu un sfat sau este de aruncat si inlocuit?

1 răspuns:
| NLS a răspuns:

Dacă ai folosit cartușe noi, încearcă sa observi cum arata contactele din imprimanta.
Eroarea aceea apare când contactul între cartuș și imprimanta nu se realizeaza,(fie contacte murdare, fie deschiderea cartușului e blocata cu cerneala uscata), cand cartușul nu e instalat corect fizic în locașul sau, sau când folosești cartușe de la terți.
Curata contactele imprimantei și încearcă sa instalezi ulterior cartușele noi
Grija sa nu lași corpi străini pe contacte(bucatele de hârtie dacă folosești șervet de bucătărie, par, etc)