| bogdan88 a întrebat:

Deci, va rog frumos sa ma ajutati. Am 14 ani si sunt baiat. Am putin sfarcurile umflate, adica nu mi se vede "mamelonul", nu stiu daca asa se numeste si la baieti, dar ca sa intelegeti. Si imi e cam rusine sa imi dau tricoul jos la mare, cum as putea sa rezolv aceasta problema?

Răspuns Câştigător
| 13kill13 a răspuns:

Ginecomastia afecteaza aproximativ 2/3 dintre baietii aflati la varsta pubertatii si aproximativ jumatate din barbati. De obicei ginecomastia pubertara nu necesita un tratament specializat, un simplu regim dietetic hipocaloric rezolvand o parte din problema, iar retractia naturala va avea loc in aproximativ 18 luni -24 luni, pe masura ce nivelul hormonilor se stabilizeaza.
Persistenta ginecomastiei pubertare este neobinuita pentru masculii peste 17 ani.

http://www.romedic.ro/ginecomastie-adolescenti-0P14821

Acuma...asta e din ce am citit. Daca cineva iti spune altceva poate el stie mai bine...

8 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Daca mergi tot asa, o sa inceapa colegii sa te pipaie. Iti spun eu solutia. Nu mai manca carne de pui. De loc.

| bogdan88 explică (pentru minrest):

Nu mananc carne de pui, doar de curcan si de iepure. Nu e vorba de piapait.

| minrest a răspuns (pentru bogdan88):

Nu stiu ce e piapait, dar daca nu mananci pui stai linistit, ca nu vei face sani. Asa o fi conformatia ta, posibil chiar sa se reduca la normal.

| HaLkPiGodZZiLaMD a răspuns:

Medicul de familie de scoate din orice incurcatura. Daca ai un medic de famile bun nu ezita sa treci pe la el.

| 13kill13 a răspuns:

Din cate stiu eu este ceva normal la pubertate. Fiecare adolescent cred ca trece prin aceasta faza.

Trage un ochi si aici, la alte schimbari care se produc la pubertete:

http://www.desprecopii.com/......ertate.htm

| bogdan88 explică (pentru 13kill13):

Multumesc mult, dar vreau sa te intreb daca se va trage la un moment dat si daca da, pe la cati ani ca eu am 14 ani si s-au tras cat de cat fata acei cand ii aveam la 13 ani.

| bogdan88 explică (pentru 13kill13):

Dar, de ce imi trebuie un regim dietetic hipocaloric? Am 68 kg la o inaltime de 180 cm

| 13kill13 a răspuns (pentru bogdan88):

Ginecomastia afecteaza aproximativ 2/3 dintre baietii aflati la varsta pubertatii si aproximativ jumatate din barbati. De obicei ginecomastia pubertara nu necesita un tratament specializat, un simplu regim dietetic hipocaloric rezolvand o parte din problema, iar retractia naturala va avea loc in aproximativ 18 luni -24 luni, pe masura ce nivelul hormonilor se stabilizeaza.
Persistenta ginecomastiei pubertare este neobinuita pentru masculii peste 17 ani.

http://www.romedic.ro/ginecomastie-adolescenti-0P14821

Acuma...asta e din ce am citit. Daca cineva iti spune altceva poate el stie mai bine...

Răspuns utilizator avertizat