| Iahimder a întrebat:

Pe data de 12 mai 2015 am semnat antecontract in care am dat o suma de bani pentru achizitionarea unei case urmand ca in termen de un an de zile sa dau si cealalta suma de bani si sa fac si actele de vanzare cumparare ale locuintei si terenului aferent. Intrebarea mea este pot lasa o procura unei rude prin care sa poate sa semneze in locul meu si sa faca respectivele acte?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, printr-o procura speciala, facuta si autentificata de un notar public, in care se va prevede ca respectivul va incheia si semna actele pentru cumpararea acelei case, notarul stie ce sa scrie intr-o asemenea procura.

| Iahimder explică (pentru Ioandelasal):

Problema este ca nu pot lipsi mai mult de o saptamana de la munca, lucrez in strainatate si voiam sa stiu daca rezolv intr.o zi cu aceasta procura sau dureaza mai mult. Multumesc anticipat

| Ioandelasal a răspuns (pentru Iahimder):

Notarul face procura in cca 20-30 de minute.

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sigur ca da. Mergi cu ruda ( daca ai incredere!) la un notar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie lamurit la notar, dar cred ca se poate daca inainte este clarificat in acte si semnat si de vanzatori.