| Anonimous2018 a întrebat:

in legatura cu zilele de concediu de odihna, ca tot suntem in Romania, asa zisii "săfi" din marile companii, nu imi pot oferi zile libere pe motiv ca :nu sunt oameni, nu am pe cine pune in locul tau...etc! Stiu ca se acorda o zi jumate la luna, asa ca am 25 zile de concediu in 3 ani de munca! Daca vrei sa faci cerere de concediu iti spune daca ai bilet de vacanta si nu am! Stiti cum as putea rezolva? Multumesc frumos!

4 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Nu știu în ce mare companie lucrezi tu, dar eu nu am auzit în viața mea de o companie care să condiționeze acordarea concediului de faptul că ai sau nu "bilet de vacanță".

Nu este treaba nimănui ce faci tu în concediu. Dacă vrei să stai tot concediul pe canapea, este dreptul tău să faci asta.

Este în schimb posibil să-ți refuze acordarea concediului într-o anumită perioadă din diferite motive. De exemplu situația în care faci parte dintr-o echipă care lucrează la un proiect, și în aceeași perioadă și-au mai luat concediu și alți membri ai echipei.

| Anonimous2018 explică (pentru johnnny123):

Nu stiu daca ai auzit de yazaki!?

| Nătărău a răspuns:

Chișă-te pă ei și vezi-ți de afacerile tale.

| funnymind a răspuns:

Patronul tău este un jegos. Pleacă din firma lui!