Întrebare recomandată | pama a întrebat:

Bunaaa...de curand am rezervat un bilet de avion, de la Wizz.Am facut rezervarea pe telefon si pe moment nu am realizat ca nu mi-am scris tot prenumele.Ca sa modific imi cer o taxa de 400 de lei, de 3xcat biletul, acesta fiind 108 lei.
As avea vreo problema la aeroport daca e doar un prenume, cine ma poate ajuta? E urgent...

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Și eu am două prenume, iar când mi se fac rezervări la bilete de avion pentru delegații, niciodată nu mi le-au trecut pe amândouă. Și niciodată NU am avut vreun fel de problemă la aeroport.

13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Acele 400 lei sunt TP.
Chiar nu stii ca, daca faci o rezervare, pe urma trebuie sa te si legitimezi ca acelasi persoana?

Acum trebuie sa platesti pretul biletului normal, nu cu reducere.

| Libelle a răspuns:

Cum a scris si @suntserios, e posibil ca Wizzair sa iti permita sa modifici daca faci checkin-ul online - ceea ce e recomandat pentru ca daca il faci la aeroport o sa fie o taxa suplimentara.

Pe de alta parte, daca nu merge, nu cred ca e o problema atat de mare cu tot prenumele incat sa nu poti urca in avion. Ai introdus si alte date personale, CNP-ul, seria si nr buletinului, asa ca metode de identificare exista.

| Violleta2022 a răspuns:

Biletele de avion se fac pe numele fiecaruia, nu-s ca biletele de autobuz sau tramvai, nu-s transmisibile si nici generale.
Pai, sigur ca ai avea probleme, nu vor lasa sa va urcati in avion, decat unul singur, ala de are numele complet!
Chiar nu glumesc!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca imi aduc bine aminte, cand am luat ultima data bilete la wizz, la momentul check in ului aveai posibilitatea sa modifici numele pasagerilor, abia dupa check in e mai complicat.

In orice caz, cel mai indicat ar fi sa suni la call centerul lor sa fii sigur... la aeroport nu stii peste cine dai

| pama explică (pentru suntserios):

Ma poti ajuta cu un nr de telefon? am sunat la cel afisat pe site, plus de la aeroport mi-au dat inca doua nr insa nu raspunde nimeni, la nici un nr

| suntserios a răspuns (pentru pama):

Nu cunosc alte nr decat cele de pe site ul lor

| OoBunnyoO a răspuns:

Nu am mai calatorit cu Wizz, insa intotdeauna am facut rezervare pe internet si intotdeauna mi-am trecut numai primul prenume. Nu am avut niciodata probleme. Cred ca poti sta linistit.

| dragosbogdan001 a răspuns:

Salut, nu consider ca vor fi probleme, cel mult iti da o amenda.

| pama explică (pentru dragosbogdan001):

Am sunat si la aeroport si ei imi tot repeta sa sun la companie, incerc de cand am facut rezervarea sa sun la cei de la wizz, am 3 nr de ale lor.Nu raspund la niciunul...cei de la aeroport ar trebuie sa stie daca imi permite imbarcarea sau nu, pana la urma nu depinde de companie, sau da?

| dragosbogdan001 a răspuns (pentru pama):

Salut, pana la urma nu cred ca o sa iti faca nimeni nimic, nu iti mai face griji pe tema asta. Nici nu o sa remarce diferenta. Nu imi imaginez niciun scandal pe tema asta.

| pama explică (pentru dragosbogdan001):

Multumesc frumos

| Iancu_Tavi_1967 a răspuns:

Pana la urma cum a fost, ca aceeasi greseala am facut si eu...

| Monyyk_Monyyk_1979 a răspuns:

Deci? a fost sau nu problema numele incom
plet?