| ursnadrei a întrebat:

Ca sa platesc online(de exemplu paypal) trebuie sa fac ceva anume?

6 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Vrei sa platesti prin Paypal este o idee foarte buna ce vrei sa faci.Cum poti plati? Pai doar daca cel care iti vinde ceva daca accepta sal platesti prin paypall atunci e ok. Daca nu vrea atunci platesticu cardul.Paypall este sigur, de fapt ei platesc pe cel care iti vinde, deci acea firma, persoana care iti vinde tie ceva nu au informatiile tale referitoare la cardul tau.Doar paypall le are si ei platesc pe ala si tu platesti pe paypall.Este cel mai sigur mod de plata in afara de banca ta unde ai cardul. Ebay foloseste numai plata prin paypall si foarte putin alte metode.Paypall este cum am zis foarte sigur nu te joci cu ei.Dar sint destule siteuri care nu fac tranzactii asa.Vor sa le dai cardul, numarul informatii.Acum depinde ce siteuri sint cit de serioase sint.Cumpara cu cec daca nu ai incredere sa dai cardul.

| relian a răspuns:

Daca acolo de unde cumperi spune ca sa platesti prin paypal atunci trebuie sa faci cont la paypall. Faci asta pe net este un cont oarecare foarte simplu.La ei tu trebuie sa dai cardul cu care platesti, informatiile ce le cer. Dupa ce ei verifica la banca ta ca ala esti tu ca acel card este in regula o sa iti zica esti ok poti cumpara.Asta se face rapid nu trebuie sa astepti zile sau stiu si eu ore. Dupa intri acolo unde vrei sa cumperi spui cumpar lucru X si atunci cind spune sa platesti sa alegi metoda tu alegi pay with paypall si atunci te duce la contul tau unde ai cont ca si aici cu parola.Intri si platesti, pui acolo numarul de card, cind expira ceti cere si aia e tot.Pay pal va trimite bani de la ei catre cel de la care tu cumperi si paypall va lua de la banca ta banii.Cam asa se fac tranzactiile prin paypall.Este un mijloc f usor simplu de aface o tranzactie. Poti plati si prin banca ta daca vrei.Mergi la banca sau daca ai acount intri online si acolo la acontul tau aduci acel vinzator de la care doresti sa cumperi.Dar asta trebuie sa vorb cu ei cu aia de la care cumperi daca accepta tranzactia asa cu banca ta sa le spui pentru ce platesti scrii acolo etc. Daca nu te pricepi mergi direct la banca si te ajuta ei.Dar daca accepta paypall atunci e simplu te descurci usor, nu-s probleme.

| e7d7n7 a răspuns:

Nu. Trebuie pur şi simplu să stai, o să se facă contul singur.

| MadalinNedelcu a răspuns:

Depinde de magazinul pe care il alegi. Spune unde vrei sa platesti online, si iti voi explica cum faci.

| MadalinNedelcu a răspuns (pentru ursnadrei):

Nu cumpara online de acolo, este o pagina nesecurizata.