| Anonim430 a întrebat:

Când culegi ciuperci, cum îți dai seama că nu au ajuns pe ea spori de la ciuperci otrăvitoare? Și cum îți dai seama că sunt sigure de consum?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Daca ajung spori de la o ciuperca otravitoare pe alta care nu este otravitoare,acei spori nu intra in acea ciuperca,cad,ori cand speli acele ciuperci apa le ia cu sine.

Cum iti dai seama daca o ciuperca este buna de consum? Daca nu esti expert,ori sa cunoasti f bine ciupercile nu te apuca sa culegi, mai bine cumpara de la magazin, dormi linistit si o sa te trezesti dupa.

Ce poti fi sigur cas bune, ciupercile care cresc pe pruni, aia stiu sigur cas bune de mincat, chiar am si consumat de cateva ori.Asta fara sa le spal, am copt pe o tabla afara.
Bine ca erau pruni linga casa, nu mai cresteau si alte specii de ciuperci pe acolo.

Deci recomandarea oricui, este sa consumi ciuperci de la magazine, ori sa fii expert, sa ai cunostinte f bazate in domeniu asta.Nu trebuie sa ai scoala,cand am zis expert,ma refer si la un padurar,la un taran,sau om obisnuit care cunoaste f bine ciupercile,mai ales pe alea comestibile,este obisnuit,stie sa le deosebeasca.

Am mincat si ciuperci de gunoi,de alea care cresc singure pe gunoiul de la animale aruncat de oameni mai stiu si eu pe cimp,prin jurul casei etc.
Am mincat,dar,acolo cresteau si alte ciuperci, care nu erau luate de oameni, erau unele cu o alta forma si daca le calcai ieseau din ele un praf negru laughing spori ce or fi fost, oamenii spuneau ca nu-s bune de consum, dar nu erau otravitoare.
Ce zic, am mincat cand eram copil,laughing dar eram cu adulti care stiau cas bune.

3 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Le mănânci si afli tu pe urmă cum ai putea să îti dai seama este o loterie
tu vrei să joci ruleta rusească fără glonț unde mai e suspansul!?

| floresdemayo a răspuns (pentru RxTx):

Aoleeu! laughing

Răspuns utilizator avertizat