| Gabriela_Ariana_1998 a întrebat:

Care e faza cu vizele? Ma refer care este durata lor? Nu stiu exact cum sa ma exprim.Sa zicem ca eu vreau sa plec in America, deși NU am pe nimeni acolo, dar nu vreau sa plec doar pentru o luna-doua sa văd lumea.Sa zicem ca vreau sa ma stabilesc acolo.Cum poți sa pleci de aici si sa te stabilesti acolo? Sau sa zicem ca ti-ai început aici o profesie si vrei sa ti-o continui mai departe in America.Te ajuta la ceva ca sa te stabilesti mai usor acolo?
Vreau soluții pentru AMBELE cazuri.
Dau funda

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca nu ai bani foarte multi ca sa poti aplica pentru o clasa acceptabila, poti sta ina stepraea vizei vreo 10-20 de ani.
O alta metoda sa emigrezi in America, sunt studiile superioare sau olimpiadele internationale care te fac conusocut si te fac o valoare pentru tara unde esti.
Deci, tu ce ai de oferit ca America sa te poate primi?

| doctorandus a răspuns:

Daca vrei sa imigrezi in SUA nu recomand sa intri ca turist, plus ca in acest caz nu vei avea voie sa muncesti.

| relian a răspuns:

Nu o sa primesti viza mai ales in America asa de usor.Asa oricine vine ca vrea sa viziteze laughing tu crezi ca aia is idioti laughing. Indiferent cine esti, sau ce lucrezi viza nu se da asa hai ca am venit si eu.Ca sa obtii viza asa ca hai sa vizitez, trebuie sa arati ca ai o situatie f buna, casa, bani buni la banca si chestii de genul asta, familie, copii etc.Si asa nu e sigur ca poti primi viza.
Acum daca primesti o viza asta e de turist, adica doara sa vizitezi si aia e tot, nu ai nici un drept, nu poti ramane mai mult decat spune legea in america.De stabilit acolo nici pomeneala cu viza de turist.
Sa te stabilesti in america sunt mai multe optiuni.
Sa poti emigra, SUA are program de emigrare, dara acolo e chestie de noroc
Sa te ia cineva de nevasta s au barbat, mai exact un cetatean american
Cam astea is optiunile in mare, alta cale de stabilire ar fi una ilegala desi nu cred ca esti interesat de asa ceva.
Indiferent cine esti sau ce stii sa faci nu te ajuta cu nimic in obtinerea mai stiu eu ce vize.Doara daca esti vreun geniu,ceva ce se cauta aia da, dar daca ai fi fost geniu erai deja american la ora a sta laughing
Mai sunt si alte optiuni cum zici cu studiile, dara pentru asta trebuie sa te aprobe o universitate din america, altfel nu vad cum ai putea. Daca obtii o astfel de bursa sau cum se mai numeste, o sa primesti o viza de studii, deci pe perioada aia cat se face facultatea 3-4 ani sau cat o fi tu poti locui acolo, poti veni in vacanta in RO dara doara in vacant ca daca te plimbi tu asa in timpul scoli o s-a te trezesti cu interdictie laughing. Stiu si asa ceva am avut pe cineva care venise la studii aici si el credea c a deacu gata se plimba cand vrea el, pleca in ro asa oricand sin timpul scoli si odata lau oprit au vazut c a avea viza de student si iau pus interdictie si lau trimis in RO laughing Sa intors inapoi prin casatorie cun cetatean american.
Conractu de munca, se dau vize si asa dara la fel pe anumite perioade cum is la studenti pe 3 luni pe durata verii,sau daca gasesti alte contracte de munca vei primi viza d e munca si nimic mai mult,adica nu ai drepturi in america, doara muncesti si aia e tot, cand se termina contractu trebuie sa pleci.
Deci emigrarea prin depunerea unei cereri, programul se numeste loteria vizelor, ala ce vrea Trump sa-l opreasca, ca arabu ala ce impusca oamenii asa venise.Asta este cea mai la indemana solutie.
Alta si cea mai usora, zic usoara daca ai cu cine ar fi casatoria cun cetatean american.In cazu asta devii si tu cetatean american mai rapid decat prin orice alta optiune in 3 ani esti cetatean american prin casatorie.
Cam astea is optiunile ce le ai,pentru a te stabili in america.
Pt viza de turist am spus sus casa,bani la banca, familie, rude in america, daca nai nici o ruda, daca nai bani, daca nai familie o sa primesti viza la anul si la multi ani laughing cam astea is toate.

| Veninul a răspuns:

Vizele sunt pe perioada determinate/stabilita de tara in care vrei sa mergi.din punctul lor de vedere esti turist! Ca sa demonstrezi ca vrei sa mergi acolo si sa locuiesti dar nu ai pe nimeni trebuie sa ai obligatoriu loc de munca stabilit in respectiva tara... dupa care ei vor sa afle lucruri despre tine de unde vi cu ce te ocupi. important este unde stai trebuie sa mentionezi daca stai inchirie dupa care daca iti cumperi casa la fel mentionezi schimbarea domiciliului

-si in final inveti limba si dupa un anumit numar de ani petrecuti in tara respectiva obtii cetatenie
-dupa care poti face ce vrei(in limita legii)

| Violleta2022 a răspuns (pentru Veninul):

Daca nu stiai, una din conditiile eliminatorii cand emigrezi este ca tu sa stii limba. Deci, fara testul de limba luat, nu ti se da nici o viza de emigrare.

Totusi, te-as sfatuii sa nu mai dai sfaturi fara sa ai habar, lasa-i pe cei care au emigrat si cunosc foarte bine cerintele si pasii care trebuiesc urmati, in asemenea cazuri.

| MihaiDanielDinPH a răspuns:

Î.1 Ce perioadă de valabilitate trebuie să aibă paşaportul meu pentru a putea solicita o viză pentru Statele Unite?
Cetăţenii români pot călători în SUA cu paşapoarte a căror valabilitate este mai mică de 6 luni, atât timp cât deţin o viză valabilă pentru SUA. Dacă pe timpul şederii în SUA valabilitatea paşaportului expiră, va trebui să solicitaţi un nou paşaport la cel mai apropiat Consulat al României din Statele Unite.

Inapoi catre inceputul paginii

Î.2 Îndeplinesc criteriile pentru Programul de renunţare la obligativitatea vizelor?
Îndepliniţi criteriile pentru Programul de renunţare la obligativitatea vizelor dacă sunteţi cetăţean al unei ţări incluse în Programul de renunţare la obligativitatea vizelor, deţineţi un paşaport ce permite citirea optică, călătoriţi în scop profesional sau personal, temporar, pentru mai puţin de 90 de zile, îndepliniţi celelalte cerinţe ale programului şi aţi obţinut autorizaţia prin intermediul Sistemului Electronic de Autorizare a Călătoriei (ESTA).

Pentru a putea utiliza acest program, trebuie să fiţi cetăţean al unei ţări eligibile pentru VWP. Rezidenţii permanenţi ai ţărilor eligibile pentru programul VWP nu îndeplinesc criteriile VWP, decât dacă sunt în acelaşi timp şi cetăţeni ai unor ţări eligibile pentru programul VWP. Vă recomandăm să consultaţi pagina web a VWP înainte de a călători în Statele Unite, pentru a stabili dacă sunteţi eligibil pentru programul VWP.

Inapoi catre inceputul paginii

Î.3 Ce este taxa ESTA şi cine trebuie să o achite?
Înregistrarea ESTA este impusă tuturor persoanelor care călătoresc în Statele Unite în cadrul Programului de renunţare la obligativitatea vizelor. Taxa de înregistrare ESTA este în valoare de 14 USD. Taxa poate fi achitată folosind un card de debit sau oricare dintre următoarele carduri de credit: Visa, MasterCard, American Express sau Discover. Terţii (agenţi de turism, membri ai familiei, etc.) pot să achite pentru dumneavoastră taxa ESTA dacă nu aveţi tipul acceptat de card de credit. Dacă înregistrarea ESTA este refuzată, taxa va fi de doar 4 USD.

Inapoi catre inceputul paginii

Î.4 Ce se întâmplă în cazul în care călătoresc în Statele Unite fără ESTA?
Persoanele care călătoresc în cadrul Programului de renunţare la obligativitatea vizelor care nu au obţinut aprobarea prin intermediul ESTA trebuie să se aştepte să li se refuze îmbarcarea în orice aeronavă cu destinaţia Statele Unite. Dacă vi se permite totuşi îmbarcarea, atunci trebuie să vă aşteptaţi la întârzieri semnificative şi chiar la refuzul de a fi admis în portul de intrare în Statele Unite (respectiv aeroportul de sosire). Înregistrarea ESTA durează de regulă doar câteva minute, autorizarea este trimisă în câteva secunde şi are valabilitate doi ani, exceptând situaţia în care paşaportul solicitantului expiră în respectiva perioadă de doi ani. În aceste situaţii, valabilitatea ESTA este limitată la perioada de valabilitate a paşaportului.

Inapoi catre inceputul paginii

Î.5 Dacă sunt un resortisant al unui ţări terţe şi trăiesc în România, pot solicita o viză temporară în Bucureşti?
Solicitanţilor li se recomandă, în general, să solicite viza în ţara a cărei cetăţenie o au sau în ţara lor de reşedinţă. Orice persoană care se află legal în România poate solicita o viză în Bucureşti. Cu toate acestea, solicitanţii trebuie să decidă unde să solicite viza având în vedere mai mulţi factori decât comoditatea sau decalarea programării în unitatea lor administrativ-teritorială natală. Un factor ce trebuie avut în vedere, de exemplu, este unitatea consulară cu care solicitantul poate să demonstreze că are cele mai strânse legături.

Nu există nicio garanţie că viza va fi eliberată şi nici cu privire la termenul de procesare. Dacă eliberarea vizei este refuzată, taxa de solicitare nu va fi rambursată.

Inapoi catre inceputul paginii

Î.6 Toţi solicitanţii de vize temporare trebuie să se prezinte la Ambasadă pentru interviu?
Da, majoritatea solicitanţilor. Există doar câteva excepţii de la cerinţele privind interviul. Următoarele categorii de solicitanţi nu trebuie de regulă să se prezinte personal:

Solicitanţii de vize din categoriile A1, A2 (oficiali care călătoresc în interes profesional pentru administraţiile centrale), C2, C3 (oficiali ai administraţiilor centrale care se află în tranzit în interes profesional pentru administraţiile centrale) sau G1, G2, G3, G4 (oficiali ai administraţiilor centrale care călătoresc în legătură cu o organizaţie internaţională sau angajaţi ai unei organizaţii internaţionale), NATO 1, 2, 3, 4, 5, 6.
Copiii cu vârsta sub 14 ani si solicitanţii de viză cu vârsta de 80 de ani sau mai mult.
Inapoi catre inceputul paginii

Î.7 Am o viză temporară care va expira în curând şi doresc să o reînnoiesc. Trebuie să trec din nou prin tot procesul de solicitare a vizei?
Fiecare solicitare a unei vize temporare reprezintă un proces distinct. Trebuie să solicitaţi viza în maniera normală, chiar dacă aţi mai deţinut anterior o altă viză şi chiar dacă viza dumneavoastră temporară actuală este în continuare valabilă.

Inapoi catre inceputul paginii

Î.8 Paşaportul meu a expirat, dar viza pentru Statele Unite este în continuare valabilă. Trebuie să solicit o nouă viză?
Nu. Dacă viza dumneavoastră este valabilă puteti călători în SUA cu ambele paşapoarte (cel vechi şi cel nou) atâta vreme cât viza nu este deteriorată, iar tipul vizei corespunde scopului călătoriei dumneavoastră (ex: viză de turist dacă scopul călătoriei dumneavoastră este turismul). De asemenea, numele şi datele personale trebuie să coincidă în ambele paşapoarte (doar dacă a intervenit schimbarea numelui, în urma căsătoriei, divorţului etc.). De asemenea, cetăţenia trebuie să coincidă în ambele paşapoarte.

Dacă numele dumneavoastră s-a schimbat în urma căsătoriei, puteţi călători în Statele Unite cu ambele paşapoarte, împreună cu certificatul de căsătorie.

Inapoi catre inceputul paginii

Î.9 Am dublă cetăţenie. Ce paşaport trebuie să folosesc pentru a călători în Statele Unite?
Dacă una dintre cetăţenii nu este americană, puteţi solicita viza folosind oricare dintre cele două cetăţenii, la alegere, dar trebuie să comunicaţi toate cetăţeniile deţinute Ambasadei, în formularul de cerere. Cetăţenii americani, chiar dacă au dublă cetăţenie, trebuie să intre şi să părăsească Statele Unite folosind un paşaport american.

Inapoi catre inceputul paginii

Î.10 Cum pot să îmi prelungesc viza?
Valabilitatea vizei nu poate fi prelungită, indiferent de tipul acesteia. Trebuie să solicitaţi eliberarea unei noi vize.

Inapoi catre inceputul paginii

Î.11 Trebuie să trimit formularul de solicitare a vizei electronic?
Da, trebuie să completaţi formularul DS-160 şi să aveţi cu dumneavoastră o copie tipărită a paginii de confirmare a acestuia când vă prezentaţi pentru interviu la Ambasada S.U.A.

Inapoi catre inceputul paginii

Î.12 Ce înseamnă o „procedură administrativă"?
Unele cereri de viză impun o procedură administrativă suplimentară care necesită timp suplimentar după interviul dumneavoastră cu ofiţerul consular. Veţi fi informat despre această posibilitate la momentul depunerii cererii. Majoritatea procedurilor administrative sunt soluţionate în termen de 60 de zile de la interviul de viză. Această pagină web de pe site-ul Afacerilor Consulare conţine mai multe informaţii despre procedura administrativă.

Inapoi catre inceputul paginii

Î.13 Cum trebuie să citesc şi să înţeleg viza care mi-a fost eliberată?
De îndată ce aţi intrat în posesia vizei, verificaţi-o pentru a vă asigura că toate informaţiile dumneavoastră sunt tipărite corect. Dacă oricare dintre informaţiile din viza dumneavoastră nu corespunde celor din paşaport sau sunt incorecte, vă rugăm să contactaţi imediat autoritatea emitentă (respectiv Ambasada S.U.A.).

Data de expirare a vizei dumneavoastră este ultima zi în care puteţi folosi viza pentru a intra în Statele Unite. Aceasta nu indică perioada pe care o puteţi petrece în Statele Unite. Şederea dumneavoastră este determinată de Departamentul de Securitate Internă la portul de intrare. Atâta vreme cât respectaţi decizia Departamentului de Securitate Internă cu privire la condiţiile şederii, nu ar trebui să întâmpinaţi nicio problemă.

Mai multe informaţii despre interpretarea vizei dumneavoastră pot fi găsite pe pagina web a Departamentului de Stat, dedicată Afacerilor Consulare.

Inapoi catre inceputul paginii

Î.14 Viza mea va expira în perioada în care mă voi afla în Statele Unite. Reprezintă acest lucru o problemă?
Nu. Puteţi rămâne în Statele Unite pentru perioada de timp şi în condiţiile autorizate de ofiţerul Departamentului de Securitate Internă la momentul sosirii dumneavoastră în Statele Unite, care vor fi consemnate pe Formularul I-94, chiar dacă viza dumneavoastră expiră în decursul perioadei respective. Puteţi găsi mai multe informaţii aici.

Inapoi catre inceputul paginii

Î.15 Ce se va întâmpla când intru în Statele Unite?
Linia aeriană cu care călătoriţi vă va înmâna un formular de Declaraţie Vamală 6059B. Pentru familiile care călătoresc împreună este necesară doar o singură Declaraţie Vamală.

Viza nu garantează intrarea în Statele Unite, ci permite unui cetăţean străin să solicite permisiunea de a intra în Statele Unite. Oficialii Serviciului Vamal şi de Protecţie a Frontierei (CBP) din cadrul Departamentului de Securitate Internă al Statelor Unite au dreptul de a permite sau de a refuza intrarea unei persoane în Statele Unite. La momentul acordării accesului pe teritoriul Statelor Unite, ofiţerul Serviciului Vamal şi de Protecţie a Frontierei va stabili durata autorizată de şedere. Anterior, cetăţenii străini primeau un formular I-94 (record of admission) cu informaţii referitor la perioada de şedere autorizată. Acest proces este acum automatizat, cu anumite excepţii.La admiterea pe teritoriul SUA ofiţerul vamal va aplica o ştampilă pe paşaport care indică data admiterii, codul şi data până la care este permisă şederea. Dacă aveţi nevoie de o copie a formularului I-94 pentru verificarea luării în evidenţă ca cetăţean străin, a statutului dumneavoastră pe teritoriul SUA sau pentru obţinerea permisiunii de a munci, acesta poate fi obţinut de aici.

Pagina web a Departamentului de Stat dedicată Afacerilor Consulare conţine mai multe informaţii despre durata şederii.

Inapoi catre inceputul paginii

Î.16 Nu am predat formularul I-94 când am părăsit Statele Unite. Ce trebuie să fac?
Acest proces este acum automatizat. Dar dacă aţi primit un formular I-94 pe suport de hârtie şi, după ce aţi părăsit teritoriul SUA, sunteţi în posesia acestui formular I-94 (alb) sau I-94W (verde) este posibil ca ieşirea dumneavoastră de pe teritoriul SUA să nu fi fost înregistrată corect. Nu predaţi formularele I-94 sau I-94W la Ambasada S.U.A. sau la un alt birou.

Dacă aţi plecat folosind o linie aeriană sau maritimă comercială (aeronave sau vase de croazieră), plecarea dumneavoastră din Statele Unite poate fi verificată independent şi nu este necesar să luaţi alte măsuri, deşi păstrarea cărţii de îmbarcare pentru plecare (din Statele Unite) vă poate ajuta la următoarea intrare în Statele Unite.

Dacă aţi plecat pe cale terestră, cu o ambarcaţiune privată sau cu o aeronavă privată, consultaţi pagina web a Serviciului Vamal şi de Protecţie a Frontierei pentru alte instrucţiuni.

Inapoi catre inceputul paginii

Î.17 Am întrebări legate de completarea formularului DS-160 şi printarea paginii de confirmare. De unde pot afla mai multe informaţii?
Call center-ul nu vă poate oferi asistenţă în completarea formularului de aplicare. Orice întrebări legate de completarea formularului DS-160 pot fi adresate la https://travel.state.gov/......faqs.html.

Inapoi catre inceputul paginii

Î.18 Aş vrea sa îmi planific călătoria în avans. Când ar trebui să efectuez rezervările?
Aplicanţii sunt sfatuiţi să nu efectueze nicio rezervare până când nu sunt în posesia paşaportului cu viză. Pentru a evita orice situaţie neplacută (aţi achizitionat deja biletele de avion, dar solicitarea unei vize a fost refuzată sau schimbarea pentru o altă dată a zborului deja rezervat – ce poate implica cheltuieli suplimentare) vă rugăm să aşteptaţi până când sunteţi în posesia paşaportului cu viză.

Inapoi catre inceputul paginii

Î.19 Ce se întâmplă dacă am un paşaport temporar şi aplic la/reînnoiesc o viză?
Solicitarea unei vize cu paşaport temporar va avea ca efect limitarea valabilităţii vizei. Dacă în trecut aţi obţinut o viză cu un paşaport temporar, vi se va solicita să prezentaţi un paşaport biometric inainte de eliberarea unei alte vize. Pentru a evita eventuale întârzieri în procesarea vizei, vă rugăm să prezentaţi un paşaport biometric. Paşapoartele biometrice româneşti au o valabilitate de cinci ani. Dacă paşaportul pe care îl aveţi este valabil pentru un an, este un paşaport temporar.

Inapoi catre inceputul paginii

Î.20 Cu cât timp înainte de data călătoriei trebuie să îmi programez interviul?
Aplicaţi din timp! Perioadele de aşteptare până la programare sunt disponibile pe website-ul Departamentului de Stat.

VĂ RUGĂM SĂ LUAŢI ÎN CONSIDERARE CĂ NU ESTE POSIBIL SĂ PRIMIŢI PAȘAPORTUL CU VIZĂ ÎN ACEEASI ZI ÎN CARE AŢI SUSŢINUT INTERVIUL DE SOLICITARE!

Deşi majoritatea solicitărilor de viză sunt procesate şi livrate în aproximativ 3-5 zile lucrătoare, unele pot fi supuse procesării administrative. Nu putem spune cu siguranţă care sunt acestea sau cât timp va dura. Vă rugăm să efectuaţi programarea la interviu cu cel puţin 6 – 8 saptămâni întainte de data plecării. Recomandam insistent să nu faceţi niciun plan/rezervare până când nu aţi intrat în posesia paşaportului cu viză.

Inapoi catre inceputul paginii

FAQ - Refuzarea vizei
Ce este Secţiunea 214(b)?
Cum poate un solicitat să demonstreze „legăturile puternice"?
Refuzul pe baza Secţiunii 214(b) este permanent?
Cine poate influenţa ofiţerul consular să îşi schimbe decizia?
Statele Unite sunt o societate deschisă. Spre deosebire de multe alte ţări, Statele Unite nu impun controale interne asupra majorităţii vizitatorilor, cum ar fi înregistrarea la autorităţile locale. Legea noastră privind imigrările impune ofiţerilor consulari să privească fiecare solicitant de viză ca pe un posibil imigrant, până în momentul în care solicitantul dovedeşte contrariul. Pentru a vă bucura de privilegiul unei călătorii lipsite de probleme în Statele Unite, aveţi responsabilitatea de a dovedi că intenţionaţi să vă întoarceţi în străinătate înainte de eliberarea vizei dumneavoastră pentru schimburi culturale sau de student.

Inapoi catre inceputul paginii

Î.1 Ce este Secţiunea 214(b)?
Secţiunea 214(b) face parte din Legea imigrării şi cetăţeniei (INA). Aceasta prevede că:

Fiecare străin va fi considerat imigrant până în momentul în care acesta demonstrează în mod satisfăcător ofiţerului consular, la momentul solicitării admiterii, că este îndreptăţit la un statut temporar.

Ofiţerii noştri consulari au o sarcină dificilă. Ei trebuie să decidă într-un timp foarte scurt dacă o persoană îndeplineşte criteriile pentru primirea unei vize temporare. În majoritatea cazurilor, decizia este luată în urma unui interviu succint şi a parcurgerii dovezilor prezentate de solicitant în susţinerea legăturilor existente. Pentru a se califica pentru o viză turistică sau de student, un solicitant trebuie să îndeplinească cerinţele secţiunilor 101(a)(15)(B) sau (F) ale INA. Neîndeplinirea acestor cerinţe va duce la refuzul eliberării vizei pe baza secţiunii 214(b) a INA. Motivul cel mai frecvent pentru un astfel de refuz vizează cerinţa ca un potenţial vizitator sau student să aibă o reşedinţă în străinătate pe care nu intenţionează să o abandoneze. Solicitanţii pot demonstra existenţa acestei reşedinţe demonstrând că au legături în străinătate care îi obligă să părăsească Statele Unite la finalul şederii temporare. Legea plasează această sarcină a probei în responsabilitatea solicitantului.

Inapoi catre inceputul paginii

Î.2 Cum poate un solicitat să demonstreze „legăturile puternice"?
Legăturile puternice diferă de la ţară la ţară, de la localitate la localitate şi de la persoană la persoană. Unele exemple de astfel de legături pot fi un loc de muncă, o casă, o familie, un cont bancar. „Legăturile" reprezintă diferitele aspecte ale vieţii dumneavoastră care vă leagă de ţara de reşedinţă: proprietăţile deţinute, locul de muncă, relaţiile sociale şi de familie.

Încercaţi să vă imaginaţi propriile legături în ţara în care locuiţi. Un ofiţer consular al unei alte ţări ar putea considera că aveţi o reşedinţă pe care nu intenţionaţi să o abandonaţi? Cel mai probabil răspunsul va fi „da", dacă aveţi un loc de muncă, o familie, dacă deţineţi în proprietate sau aţi închiriat o casă sau un apartament sau dacă aveţi alte angajamente care vă impus întoarcerea în ţara dumneavoastră la finalul vizitei în străinătate. Situaţia fiecărei persoane este diferită.

Ofiţerii consulari ai Statelor Unite sunt conştienţi de această diversitate. În timpul interviului de viză, aceştia analizează fiecare cerere individual şi iau în considerare factori profesionali, sociali, culturali şi de altă natură. În cazul solicitanţilor mai tineri care poate nu au avut şansa de a stabili multe legături, ofiţerii consulari pot analiza intenţiile specifice ale acestora, situaţia familială şi planurile şi perspectivele pe termen lung în ţara lor de reşedinţă. Fiecare caz este examinat individual şi beneficiază de toate considerentele prevăzute de lege.

Inapoi catre inceputul paginii

Î.3 Refuzul pe baza Secţiunii 214(b) este permanent?
Nu. Ofiţerul consular va reanaliza un caz dacă un solicitant poate prezenta dovezi convingătoare ale legăturilor în afara Statelor Unite. Din nefericire, unii solicitanţi nu vor îndeplini criteriile pentru o viză temporară, indiferent de câte ori solicită viza, până în momentul în care se produce o schimbare semnificativă a circumstanţelor lor personale, profesionale şi financiare.

Un solicitant căruia i s-a refuzat eliberarea vizei în baza Secţiunii 214(b) trebuie să îşi aprecieze atent situaţia şi să îşi evalueze legăturile într-o manieră realistă. Acesta poate să scrie pe o hârtie care sunt legăturile pe care le are, care îndeplinesc criteriile şi care pot să nu fi fost evaluate la momentul interviului cu ofiţerul consular. De asemenea, în urma unui refuz, trebuie să treacă în revistă documentele care au fost prezentate consulului spre analiză. Solicitanţii cărora li s-a refuzat eliberarea vizei conform Secţiunii 214(b) pot să solicite din nou o viză. Când fac acest lucru, ei trebuie să prezinte dovezi suplimentare ale legăturilor pe care le au sau ale modului în care circumstanţele proprii s-au schimbat de la data depunerii solicitării anterioare. Răspunsurile la următoarele întrebări pot fi de ajutor în cazul unei noi solicitări: (1) Am reuşit să îmi explic situaţia în mod corect? (2) Ofiţerul consular a omis ceva? (3) Există alte informaţii suplimentare pe care le pot prezenta pentru a-mi demonstra reşedinţa şi legăturile puternice în străinătate?

Solicitanţii trebuie să aibă în vedere faptul că li se va percepe taxa nerambursabilă de solicitare a vizei de fiecare dată când solicită viza, indiferent dacă viza este sau nu eliberată.

Inapoi catre inceputul paginii

Î.4 Cine poate influenţa ofiţerul consular să îşi schimbe decizia?
Legea imigrării deleagă responsabilitatea pentru eliberarea sau refuzul eliberării vizelor către ofiţerii consulari din străinătate. Aceştia au ultimul cuvânt în toate cazurile de viză. În conformitate cu regulamentul, Departamentul de Stat al Statelor Unite are dreptul de a revizui deciziile consulare, dar acest drept este limitat doar la interpretarea legii, şi nu se extinde asupra constatării faptelor. Problema ce apare în astfel de refuzuri, şi anume dacă solicitantul deţine reşedinţa necesară în străinătate, este una faptică. Prin urmare, soluţionarea acesteia este de competenţa exclusivă a ofiţerilor consulari din posturile Serviciilor noastre din străinătate. Un solicitant poate influenţa un post să modifice un refuz anterior de eliberare a vizei doar prezentând dovezi noi şi convingătoare ale legăturilor puternice.

Pentru informaţii despre neeligibilităţile pentru eliberarea vizelor, altele decât cele pe baza Secţiunii 214(b), vă rugăm să consultaţi pagina web a Departamentului de Stat dedicată Afacerilor Consulare.