| Camper123 a întrebat:

Care este diferenta intre Intel core i5 si i7 in gaming? Dau funda pentru cel mai bun raspuns!

Răspuns Câştigător
| simaalex98 a răspuns:

Simplu si la obiect: In gaming nu se observa diferenta intre cele doua.Recomand un i5 fiindca nu se merita sa mai dai bani in plus pe un i7happy

| Camper123 explică (pentru simaalex98):

Bravo ai funda! mi-a placut raspunsul tau scurt si la obiectwinking

8 răspunsuri:
| LucianP a răspuns:

In timpul actual, nu e nimic sigur, pe fiecare luna apar computere si componente din ce in ce mai avansate.

| WeAreLegion a răspuns:

I5 2500k e ideal pentru gaming, si probabil va fi inca vreo 3-4 ani, i7 e prea mult, in gaming procesorul nu prea conteaza pentru ca placa video duce greul!

| Camper123 explică (pentru WeAreLegion):

I5 4430 3.2 ghz este bun?

| raducu1205 a răspuns:

Procesorul Intel Core i5
Toate procesoarele Ivy Bridge Core i5 sunt de tipul quad-core, cu Turbo Boost, cu Hyper-Threading, cu procesor grafic integrat IGP 2500 si o viteza maxima de clock de 1150 MHz.
Acest tip de procesor nu beneficiaza de HT, fiind dotat cu 4 nuclee si 4 fire de executie si o memorie cache de 6 MB. Singura diferenta substantiala intre optiunile Intel Core i5 (exista mai multe variante de procesoare Ivy Core i5) este viteza de clock, produsele cu o viteza mai mare sunt evident mai scumpe (3.7 GHz) decat cele care sunt mai lente.

Procesorul Intel Core i7
Seria Intel Core i7 ofera in prezent patru variante de procesoare pentru desktop Ivy Bridge Core i7. Acest procesor se adreseaza in special celor care folosesc aplicatii avansate de editare video, programe 3D sau editare foto. Este perfect si pentru gamerii care prefera jocurile cu grafica complexa, precum World of Warcraft sau Diablo datorita HD 4000. IGP-ul poate ajunge la o viteza de clock maxima de 1150 MHz. De fapt, acesta este punctul slab al Ivy Bridge: overclocking-ul. Maximul de racire cu aer este 4.6 Mhz in timp ce Sandy Bridge depaseste lejer 5 Ghz.

FUNDA?

| Camper123 explică (pentru raducu1205):

Nu ca ai dat copy paste!

| anonimuu a răspuns:

Intel core i5 esete ideal pentru gameing, Intel core i7 e deja prea mult.

| msamy a răspuns:

I7 se foloseste pentru programe avansate de editare video, programe 3D, programare, unde un i5 nu ar face fata, e bun si pentru gaming dar e mai mult decat ai nevoie, i5 fiind perfet pentru gaming la cerintele actuale ale jocurilor.
Diferenta de pret dintre ele nu merita daca vrei gaming si nu altceva mai avansat cum ar fi sa programezi tu un joc de exemplu.