| Alexandru1323 a întrebat:

Care este faza cu Uraganul Irma? A venit si la noi in Romania? Daca da, o sa treaca prin orice oras? Si inca ceva, poate sa afecteze apartamentele de la bloc?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Asa cum ai invatat la geografie este absolut imposibil ca un uragan sa ajunga in Romania. Stiu ca s-a spus la televizor ca a venit, dar este o minciuna (precum amjoritatea celor de la televizor) folosita pentru a manipula oamenii prosti, care nu au fost la scoala (sau nu au invatat). Astfel, televiziunile ii tin pe acesti aomenji amarati si saraci cu duhul intr-o stare de permanenta teroare, putand apoi sa ii manipuleze mai usor. Tu vad ca stii sa scrii si ai si calculator, asa ca poti recapitulșa ce ai invatat la geografie in clasele primare si ai sa stii exact ce e un uragan si ce zone afecteaza el, astfel, nemaiputand sa fii terorizat si manipulat de minciunile de la TV.
E adevarat ca in vestul tarii a fost o furtuna ceva mai violenta (de trei ori mai blanda decat uraganul Irma si de sute de ori mai scurta), formata printr-un allt mecanism (il vei invata si pe acesta la geografie, dar cred ca in clasa a opta sau a a noua). In Romania, astfel de furtuni apar rar si de aceea fac pagube mari si determina panica populatiei.
Da, in orice moment se poate produce, in orice oras, o furtuna care sa afecteze inclusiv apartamentele de la bloc. Asa cum ai invatat la scoala, riscul in Romania este foarte mic, astfel de furtuni aparand o data la cateva sute de ani. Deci nu te teme. Si mai ales, invata cat mai mult si verifica din minim 3 surse stiintifice serioase orice informatie primita din presa, astfel nu vei ami afce parte din masa de manevra de care isi bat joc televiziunile. Si fii mai politicos cu cei care iti raspund, ei iti vor binele si uneori sunt mai sarcastici fiindca sunt uimiti ca o persoana alfabetizata, cu calculator, poate sti atat de putine lucruri incat sa puna astfel de intrebari. Nu e vina lor.

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu vine, cica nu a gasit bilet de avion

| Alexandru1323 explică (pentru suntserios):

Asta e o gluma proasta, sper sa vina la tine in casa

| Holiday a răspuns (pentru Alexandru1323):

O gluma proasta, mai degraba, e intrebarea ta.

Dar hai sa te linistesc. Nu vine nici un uragan Irma pe la noi. Si daca va veni vreunul de intensitatea celor care au avut loc pana acum, apartamentele din constructii pe structura de beton armat si pereti din caramida, beton, bca nu vor suferi avarii majore. Cel mult niste geamuri sparte.

| suntserios a răspuns (pentru Alexandru1323):

Nu e mai proasta decat intrebarea ta. Mai baga ceva geografie sa vezi pe unde se formeaza uraganele si ce clima are tara noastra

| Alexandru1323 explică (pentru suntserios):

Copile, macar ai vazut videourile pe net din Romania cu asa ceva?

| suntserios a răspuns (pentru Alexandru1323):

Copile? Ai idee macar cui te adresezi de folosesti apelative de genul asta?

Nu, nu am vazut clipuri cu uragane in Romania pentru ca acest fenomen nu exista in zona noastra climatica. Am vazut clipuri cu furtuni mai violente precum cea de la TM.

| Freya1 a răspuns:

Din cate stiu alea sunt formate deasupra oceanelor pana sa ajunga ......Deci ideea este nu.Cel nai puternic uragan care poate fi la noi sunt furtunile astea din ultima vreme

| cyupaku a răspuns:

Nu este vorba despre un uragan sunt doar interferente de aer rece din stratosfera cu aerul cald din stratul inferior, astfel au loc fenomene extreme, dar nu este pericol daca te adapostesti

Răspuns utilizator avertizat