| Abcde12 a întrebat:

Care este procesul de formare a calcarului din masina de spalat?

Răspuns Câştigător
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Noi stim ca tu esti urmasul lui Einstein. Pe omulet insa nu-l intereseaza geologia, el stie ca apa e dura, vrea doar sa stie ce determina depunerile mai accentuate din masina fata de alte instalatii si obiecte ce au contact cu apa si nu au aceeasi rata de depunere. Despre calciul de pe Marte ne poti spune ceva, suntem f interesati. http://www.foxyplast.ro/ce-cauzeaza-depunerea-sarurilor-de-calcar

Răspuns Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

Asa cum reiese si din denumirea generica "calcar"-ul este o depunere de sedimente in care predomina calciul, in diferite compozitii chimice.
In tara noastra (si nu numai) sunt foarte multe zacaminte minerale calcaroase (de exemplu zona Crisurilor), de unde se extrag aceste roci si se folosesc pentru multe scopuri industriale si de constructii. Cel mai cunoscut: zacamintele de calcar arse si "stinese" in apa formeaza varul folosit in constructii. Tot in constructii se folosesc pietrele de calcar pentru constructii (in evul mediu a fost preferat pentru constructia cetatilor, bisericilor, avand proprietatea de a atenua puternic lovitura ghiulurilor de tun).

Aceste zacaminte calcaroase se dizolva si in apele din zona. Cele mai spectaculoase "productii" ale Naturii sunt pesterile calcaroase. Cele mai cunoscute pesteri calcaroase sunt Pestera Ursilor, Pestera de la Scarisoara etc, unde stalagtitele si stalagmitele formate sunt adevarate capodopere ale Naturii.

Calcarul dizolvat in apa se depune in locurile unde apa sta pe loc sau se misca incet (sedimentare) si se cumuleaza in timp. Un exemplu este si masina de spalat, dar si intreaga retea de apa din orasele afectate. In tara noastra sunt foarte afectate Oradea, Alesdul, precum si localitatile din zona Bihorului.

Calcarul depus se poate dizolva /dezafecta relativ simplu cu diferite solutii specializate.
In lipsa, in cateva cicluri de spalare putem curati masina, daca in rezervorul de substante de clatire punem otet alimentar, care descompune chimic calcarul depus.
(detalii pe internet. happywinking

| Bula a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Am dat raspuns mai detailat pentru tineretul care (nu) invata orice la scoli, doar lucrurile esentiale mai putin.
Au telefoane "destepte", dar nu sunt suficient de destepti sa bata un cui sau sa stranga un surub (!).

Daca aduci personal niste mostre de pe Marte, rezolvam si analiza lor cand va fi nevoie big grin

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Noi stim ca tu esti urmasul lui Einstein. Pe omulet insa nu-l intereseaza geologia, el stie ca apa e dura, vrea doar sa stie ce determina depunerile mai accentuate din masina fata de alte instalatii si obiecte ce au contact cu apa si nu au aceeasi rata de depunere. Despre calciul de pe Marte ne poti spune ceva, suntem f interesati. http://www.foxyplast.ro/ce-cauzeaza-depunerea-sarurilor-de-calcar

2 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Temperatura ridicata

| mudokins78 a răspuns:

Calcarul din apa are efecte din cele mai nocive la nivel de componente ale masinii de spalat, mai ales daca pentru protejarea acesteia nu este folosit niciun fel de produs care sa impiedice formarea particulelor albe, solide, cunoscute tuturor sub numele de depuneri de calcar.
Apa fiind factorul principal din care se depun sedimentele calcaroase pe oriunde se deplasează în interior.