| anonim_4396 a întrebat:

Caut un proiect de casa de vacanta. Si eventual un studiu sau sfaturi gen cost/eficienta pentru a ma putea hotara daca merita sa construiesc cu o firma sau in regie proprie.

7 răspunsuri:
| eugem35 a răspuns:

In regie propie iesiti mai ieftin numai sa aveti proietul facut de un arhitect in baza descrieri dumneavoastre si materiale pentru o casuta de vacanta este bine sa fie de lemn

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai trebuie sa discutati cu arhitectul proiectantul, se face in functie de lungimea terenului amplasare consistenta solului, o firma o sa va ia bani in plus, consultati un arhitect el va va aduce si restul informatiilor. Arhitectii au si ei firme dar aveti nevoie de el, restul informatiilor le gasiti pe net, va trebuiesc o gramada de aprobabil, nu le insir aici.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Proiectul se plateste. Tu vrei gratis? Cati fraieri crezi ca bantuie pe aici?
Cauta un arhitect si-o sa ti-l faca.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt arhitect cu drept de semnatura OAR.
Pentru consultatii privind cererea dvs. va rog sa ma sunati la nr. de tel 0726. 27. 1978

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca mai este de actualitate va putem ajuta : 0740016487 - arhitect cu drept de semnatura

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aritect cu drept de semnatura: MARIE -JEANNE STEFANESCU
marriejeanne@gmail.com; unde este terenul?

| adinaramona a răspuns:

Nu ati precizat unde este terenul pe care vreti sa construiti. In mediu rural sau intravilan.Depinde de exigentele legii in acel context.
Indiferent care este alegerea dumneavoastra, pentru a intra in legalitate, veti avea nevoie de un reprezentant legal pe santier: un responsabil tehnic cu lucrarea, autorizat, si un diriginte de santier la fel autorizat de Inspectoratul in Constructii. Fara acestia constructia in sine nu se poate face sub temeiul legii. Daca acestia isi cunosc meseria bine, si sunt platiti sa si-o faca intr-adevar, vor avea grija ca muncitorii sa execute lucrarea conform proiectului, iar toate necesarele de materiale si echipamentele tehnologice vor putea fi asigurate la timp pentru punerea in opera. De regula dumneavoastra va alegeti dirigintele de santier, care va coordona lucrarile in colaborare directa cu responsabilul tehnic al lucrarii, cel ce reprezinta de fapt constructorul. Sunt persoane care sunt autorizate sa intocmeasca ambele cerinte. In concluzie, daca va ganditi sa va alegeti dumneavoastra meseriasii, acestia se vor subordona direct responsabilului tehnic cu care va intelegeti sa conduca lucrarile direct pe santier. daca il platiti, poate are rabdare sa si stea langa ei, nu numai sa semneze in foaia de santier. In cazul in care alegeti sa lucrati cu o firma, aceasta trebuie sa aiba in colectiv un asemenea specialist platit, care sa ii verifice pe santier. Ramane ca dumneavoastra sa va decideti cu privire la dirigintele de satier, sa coordoneze aprovozionarea si achizitionarea materialelor, precum si elaborarea Cartii Tehnice a Constructiei - dosar ce cuprinde toate modificarile aparute la Autorizatia pe care ati primit-o.
In concluzie, daca aveti mesteri buni, scapati mai repede. Daca acestia trebuie "dadaciti", s-ar putea sa va ia mai mult timp constructia, iar greselile pe care le fac uneori in lipsa supravegherii atente sa fie f. greu de remediat.
Desigur pentru o casa de vacanta nu ar trebui sa fie asa mare problema. Insa mesterii buni stiu sa faca si economie de material, si de timp. In ce priveste sistemul constructiv, pot spune ca o casa de lemn bine izolata si tratata costa mai mult decat una in sistem clasic de zidarie de caramida sau BCA.
Depinde de disponibilitatea dumneavoastra financiara si de gradul de implicare pe care vi-l doriti in acest proiect.
Cu respect, arh. Florea A. n_ramona24@yahoo.com