| ReignForest a întrebat:

Ce aparat de răcire a aerului de la Altex e bun? dar să fie m-ai ieftin. Vreau să cumpăr unul dar nu știu pe care.

6 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Ce buget ai?

| ReignForest explică (pentru danbnz):

200-250 lei

| danbnz a răspuns (pentru ReignForest):

Cam putin.
Si ieftin si bun... nu mai gasesti in zilele noastre.
@"SmaraldAlbastru" ti-a dat un raspuns pertinent.

| SmaraldAlbastru a răspuns:

Cât de mare este încăperea în care vrei să răcești aerul? Asta contează, printre altele, atunci când vrei să achiziționezi un aparat de aer condiționat.

| ReignForest explică (pentru SmaraldAlbastru):

Aparat de răcire a aerului+stau la bloc și aș vrea în sufragerie și dormitor

| SmaraldAlbastru a răspuns (pentru ReignForest):

Ai nevoie de un echipament de tip Multi-Split. Acesta are în componență două sau mai multe unități interioare, în funcție de numărul încăperilor. Dar afară are doar o unitate, care poate comanda separat unitățile interioare.
Îți recomand acest tip de echipament fiindcă nu trebuie să cumperi două sisteme întregi pentru două camere, ci doar un singur sistem.
Acum, îți mai recomand să nu cumperi ce este mai ieftin. Investiția este serioasă și nu ai vrea să se strice mereu chiar dacă este în garanție, fiindcă o să îți blestemi zilele.
Lucrez în acest domeniu și cunosc porcăriile ieftine de pe piață.
Te rog să iei o ruletă și să măsori fiecare cameră în parte. Lungime, înălțime și lățime. Eu îți voi calcula necesarul de putere a echipamentului și îți voi găsi un echipament decent la un preț rezonabil. De asemenea, să îmi spui dacă geamurile sunt orientate spre sud, spre partea însorită. Contează mult și aspectul ăsta.