| Bogdan201739 a întrebat:

Ce as putea face pentru a retine mai usor unele informatii de la scoala?

In afara de a fi atent pentru ca chiar daca sunt atent pana saptamana viitoare uit lectia.
Profesoara de romana mi-a zis ca daca invat multe poezii si imi antrenez creierul voi retine usor informatile. Este adevarat?

3 răspunsuri:
| owlAndreeaIrina a răspuns:

Trebuie sa iti gasesti modul tau de a invata. Poti sa citesti de mai multe ori lectiile cu voce tare, sau sa iti colorezi lectiile in caiet pentru a-ti se intipari mai bine in minte, sau in timp ce asculti lectia sau o citesti, joaca-te discret cu un creion sau etc.

| Bobrov_Tudor_1971 a răspuns:

Uita-te la acest videoclip de la CuriosityLand. Sper sa iti fie de ajutor.
https://www.youtube.com/watch?v=c8KSIqd9eGo

| Bogdan201739 explică (pentru Bobrov_Tudor_1971):

Nu eu ma refeream mai mult la a retine unele informati. Gen azi mi sa predat o lectie si eu sa pot sa o invat usor din clasa pentru ca retin foarte usor informatile