| Joker3134 a întrebat:

Ce avantaje si ce dezavantaje sunt la pompieri? Dar la armata?

10 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Joker, dacă faci academia militară vei fi foarte ok, altfel vei fi un executant al ordinelor și cam atât

Răspuns utilizator avertizat
| sierra1 a răspuns (pentru Joker3134):

De aici vine și vorba "a lucra pompieristic"

Răspuns utilizator avertizat
| sierra1 a răspuns (pentru Joker3134):

A spus cineva asta?

Răspuns utilizator avertizat
| JusTPauL a răspuns:

Dezavantajele cred ca sunt doar riscurile la care te expui.
Avantaje ar fi, un salar bun si un program de lucru care iti ofera si mult timp liber.
Ca de ex. Ai putea sa-ti mai iei un job care sa-l faci cand nu lucrezi la pompieri.
Am un prieten pompier intr-un oras mai mic, unde are interventii odata la 3 luni. Mai mult doarme la lucru. Vine acasa odihnit.

| TehDevil a răspuns:

Uite, eu am facut armata la pompieri. Ceea ce-ti pot spune este ca implica anumite riscuri, pana la urma esti in bataia focului, a viiturilor. Depinde pe ce functie intri. Daca esti dispecer, teoretic doar raspunzi la telefoane, poate completezi ceva procese verbale de constatare, de la incidente, etc. Daca intri servant pe autospeciala, atunci esti fata in fata cu pericolul happy
Personal, mie mi-a placut ceea ce am facut, ma pot lauda chiar cu 192 interventii reusite intr-un an de armata happy Si aici nu includ alarmele false...
Totul este sa-ti placa aceasta meserie si sa nu o faci doar pentru bani. Din cate stiu, programul si salariile sunt super bune, dar totul tine de grad.
Mult succes in a alege ceea ce te defineste si iti place. Meseria de pompier este riscanta, insa foarte frumoasa!

Răspuns utilizator avertizat