| Hallyustar a întrebat:

Ce e un goblin?

Răspuns Câştigător
| BroascaCuElice a răspuns:

În folclorul european, goblinul este o creatură rea și grotescă, sau un fel de fantomă rea, fiind o ființă ciudată ce are două vieți, una la nivel fizic și una la nivel spiritual, fiind astfel superioară oamenilor și putând să citească gândurile acestora. I se atribuie diferite/variate abilități, temperamente și înfățișări în funcție de originea povestirii. De obicei sunt înfățișați ca fiind mici, de câțiva inchi înălțime, uneori de mărimea unui pitic. Uneori sunt prezentați ca posedând diferite abilități magice. Nu sunt portretizați ca fiind de partea diavolului, de cele mai multe ori alegându-și singuri partea în funcție de propriile interese, aliindu-se drept colaborator cu drepturi egale, niciodată slugă.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Dupa DEX:
GOBLÉN, goblenuri: Tapiserie, broderie sau țesătură artistică făcută din fire colorate, reprezentând o imagine plastică. – Din fr. [manufacture des] Gobelins

Tradus din engleza:
goblin = elf, spiriduş, drăcuşor, zburdalnică, persoană vioaie

| Daniel9988 a răspuns:

Uita-te in oglinda

| Hallyustar explică (pentru Daniel9988):

Mda...Tu ai vrut-o. Consider că răspunsul tău e la fel ca educația pe care ai primit-o,atât știi, atât scrii. Nu mă deranjează un răspuns negativ de la niste persoane nesemnificative, cum ești tu. Așteptările mele de la oamenii ce iau in derâdere o întrebare sinceră sunt 0. Intr-un fel mă sperie răspunsul tău deoarece am realizat că există persoane mult mai inculte decât am crezut. Tine-ti comentariile răutăcioase departe de ochii lumii pentru că o să ai mult de pierdut, pe lângă gradul tău de inteligență redus o sa se observe că suferi de niste grave probleme psihice.

| Daniel9988 a răspuns (pentru Hallyustar):

E greu sa cauti pe google?

| Hallyustar explică (pentru Hallyustar):

M-ai întrebat de ce nu am cautat pe Google. Dar care e problema ta cu modul meu de a culege informații?

| InteractiV a răspuns:

Este un simplu personaj animat care a prins viata odata cu aparitia Disney Land. Nu este o vietate si doar o animatie, asemanator unui martian.

| Alekkusu a răspuns:

Citeste asta si o sa intelegi http://pintient.com/b9C

Întrebări similare