| OnlyDga a întrebat:

Ce inseamna clauza de reziliere care se impune in contractul unui jucator de fotbal? Sa-mi explice cineva plss, funda!

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un contract pe durata de 3 ani să zicem, trebuie respectat de către angajator/echipă. Ca să fie sigur, jucătorul, pune o clauză de reziliere în contract, de exemplu dacă i se desface contractul după un an echipa trebuie să plătească jucătorului suma stabilită în clauza de reziliere ca să poată desface contractul.

| AlexCristi97 a răspuns:

Clauza de reziliere poate aparea in orice contract si reprezinta anumite conditii care, prin incalcarea lor, se poate anula contractul sau se pot cere despagubiri.
Nu stiu la fotbal care ar putea fi, daca specificai exact clauza de reziliere ti-as fi putut reinterpreta aia ca sa intelegi exact.
De exemplu daca ai pe cineva in chirie si faci contract pe 2 ani, poti pune clauza de reziliere "daca chiriasii nu platesc in termen de 15 zile de la data stabilita, contractul devine nul" iar asta inseamna ca ii poti da afara din casa daca nu-ti platesc si poti rupe contractul. Nu-i cel mai bun exemplu, dar sper ca ai prins ideea.

| DuckDodgers0 a răspuns:

Conditia care apare odata cu desfacerea contractului