| Oliwer123 a întrebat:

Ce sa imi iau la anul", un Logan Nou full chipat 1.5 90cp/un Sandero Stepwey tot acelasi motor si tot la fel de echipat sau un Golf 5 (2008) sau golf 6 (2011/2012)?

15 răspunsuri:
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Eu as oscila intre Sandero Stepway sau Golf 6 daca ai bani de masina noua. Golful 5 depinde cat a fost de rulat si cat de bine intretinut, daca a fost accidentat, etc. e totusi o masina de 10 ani. Loganul desi are portbagaj mare e mult mai putin versatil decat un hatchback. Daca te gandeai la Logan MCV atunci e OK.

| ady18 a răspuns:

Golf 7 clar, e superb, in caz ca te gandesti la siguranta uita te pe ytb la crash test golf 7

| EmanuelStroia2003 a răspuns:

Nu recomand loganul, tabla e extrem de proasta si daca se baga un prost cu viteza mare in tine poti sa nu mai scapi cu viata, golf-ul nu stiu cat de rezistent este dar presupun sa mergi pe golf sau sa te informezi inainte care masina este mai rezistenta.

| ady18 a răspuns (pentru EmanuelStroia2003):

Ai dreptate loganuriile noi sunt proaste la tabla, eu am in familie un logan, an fabricatie 2005, la noi din 2007 si dabia de acum 2 ani a inceput rugina sa-l manance, are 225k km si inca functioneaza la motor si cutie in afara de consumabile si la motor supapele este original, s au indoit deoarece s-a rupt curea de distributie, nici ambreiajul nu e schimbat si dupa atatia km niciun semn ca ar cadea, nu stiu astea noi cat ar rezista

| andreia67 a răspuns (pentru ady18):

Si eu am Logan din 2005 si are tot asa unele puncte de rugina. Am inteles insa ca tot ce s-a produs din 2007 incolo e din alta calitate de tabla si nu mai are probleme cu rugina.

| EmanuelStroia2003 a răspuns (pentru ady18):

Uite un test cu o dacia logan:
https://www.youtube.com/watch?v=eZ8gm2AQ8pE
Minutul 0:37 se poate observa ca la o viteza de 80km sau 100km mai mult de 100km nu cred ca prinde, sa rasturnat cu viteza de 80 sau 100 km pe pamant si s-a facut praf, imagineazati ce se intampla daca esti pe asfalt si se baga unul cu 150 km cu un bmw in tine (...)
Sau daca deraiezi de pe sosea si te rastorni.

| andreia67 a răspuns (pentru EmanuelStroia2003):

Tabla proasta pe Loganul din 2017-2018? Eu stiam ca problema asta s-a corectat din 2007 incolo si chiar cele 2004-2006 desi au unele probleme cu rugina nu e chiar catastrofala. Loganul actual stiu ca are 4 airbaguri (2 frontale si 2 laterale in scaunele fata) indiferent de nivelul de echipare.

| ady18 a răspuns (pentru EmanuelStroia2003):

Man nu ma refeream la siguranta, ma refeream la cat de rezistenta e tabla la rugina, normal ca nu e sigura, nici cele noi nu sunt sigure, loganul asta s-a facut asa dupa ogramada rasturnari, numai gasesc poze cu un golf 4 la 170km/h s-a incolicit dupa un pom si s-a cam turit, pe nicio masina nu sunt sigur dar daca ti e scris s amori mori si in cea mai sigura masinawinking

| ady18 a răspuns (pentru andreia67):

Nu e adevarat, daca ai apucat sa iei din cele de la export da, dar cele facute pentru Ro sunt vai de ele,

| EmanuelStroia2003 a răspuns (pentru andreia67):

Uite un crash test cu modelul din 2017 si faci o parere
https://www.youtube.com/watch?v=A8KofFRd1ao

| EmanuelStroia2003 a răspuns (pentru ady18):

Adevarat, din pacate nu pot sa iti spun cat de rezistenta e la rugina, dar daca o dai cu lac anti rugina si ai grija de ia poate nu rugineste.

| ady18 a răspuns (pentru EmanuelStroia2003):

Zero stele, cred ca si o dacie din 77 e mai rezistenta happy

| andreia67 a răspuns (pentru EmanuelStroia2003):

Am depasit eu cu a mea (Logan 2005 1.4 MPI) pe autostrada cu 140-145 pe ceas si ar fi putut si mai mult. Am mers cu 100 pe ceas pe autostrada cu un Fiat 850 din 1969 (asta era in 1972, aveam 5 ani) si eram 5 persoane in masina (4 adulti + eu). In conditiile din clipul ala orice masina se rastoarna cu atat mai mult un Logan modelul 2004-2005. Generatia actuala (a2-a) e mult evoluata. Si oricum a rezistat binisor la impact. La viteze peste 100km/h la impact frontal nu prea mai conteaza daca e Golf sau Logan, conteaza mai mult masa totala a masinii.

| andreia67 a răspuns (pentru ady18):

NU se compara nicio masina gandita in sec. 20 cu oricare masina gandita in sec. 21. Chiar si testele Euro NCAP au evoluat, 3 stele in 2017 nu sunt totuna cu 3 stele in 2005. Daciile (sau Renault-urile echivalente) sunt masini ieftine si fiabile nu degeaba taxiurile si o multime de masini de firma, politie, etc. din lumea intreaga sunt Dacia. Dusterul din filmulet este un Duster chel produs in India pentru India cu reglementarile din India, se poate observa ca nici airbag sofer nu are.

| andreia67 a răspuns (pentru ady18):

Nu imi inchipui ca la Tanger sau la Mioveni se lucreaza cu 2 feluri de tabla, oricum nici 10% din productie nu se vinde in Romania ci pleaca la export. Cred ca doar Loganul berlina si Dusterul se mai fac la Mioveni, Sandero si MCV sunt marocane.