| Andreei555555 a întrebat:

Ce sunt darele alea de fum lasate de avioane in urma?

Răspuns Câştigător
| vjr1979 a răspuns:

Dara de condensare dispare in urma avionului. Darele care raman pe cer si apoi se latesc sunt dare chimice, care ajung pe sol la prima ploaie si aduc o gramada de "beneficii". Asta pentru cine vrea si poate sa inteleaga.

16 răspunsuri:
| Laura a răspuns:

Condens.

| sierra1 a răspuns:

Dâra sau trena de condensare este generata de condensarea cvasiinstantanee a vaporilor de apa din gazele emise de motoarele cu reactie a avioanelor in contact cu aerul (foarte) rece de la inaltimi mari. Este un fenomen identic cu ceea ce se intampla iarna atunci cand respiram si ne ies aburi din gura.

La avioanele cu elice, dâra vizibilă (mai greu) conține în principal gaze arse.

| mihai69 a răspuns:

Sunt dâre de condens, dar nu sunt provocate exclusiv de condensul vaporilor de apă din gazele de eșapament, ci și de la turbulențele de siaj - se pot observa la capătul aripilor de exemplu, pe unde nu iese niciun fel de gaz. Dar acolo apar cele mai puternice turbioane.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Trena de condensare este acea dara.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Chemtrails.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Tare asta laughing

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt pasionat de conspirațiibig grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Moon landing?

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu de partea asta laughing, tot ce se rezuma la reducerea populației, tehnologie mult prea avansată (gen HAARP, proiectul Blue beam etc).

| ziftode a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Si totul e pus de extraterestrii, iar Elvis traieste si e unul dintre ei,
NU? rolling on the floor

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru ziftode):

Nu te mai droga.

| ziftode a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Eu?!? lol
pai, credeam ca o sa imi dai dreptate big grin

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru ziftode):

Credeai cam prost, spre exemplu, îmi mai plac statisticile făcute de analiștii de război, în privința unor posibile conflicte, puteri militare, tehnologie militară (care este foarte avansată si se preconizează că tot ce inseamna putere si dotări militare însumează undeva la 45-55% din ce deține fiecare stat cu adevarat, pe scurt tot ce etaleaza ei de fapt ar fi un minim, mai au un as in maneca, gen). Imi place subiectul depopularii Terrei, imi place ce tine de viitorul medicinei, spre exemplu deja s-a testat cu succes un cip care reface tesutul (amputat sau oricum aflat intr-o stare care duce la amputare) cu tot cu vene si tot ce tine de acesta. Undeva in maxim 3 ani (deja s-a testat cu succes pe porci sau șoareci, nu mai retin exact, un vaccin contra nu stiu cate zeci de tumori) se așteaptă aprobarea pentru testele umane si etc etc etc. Miopie poate fi rezolvată fără niciun fel de intervenție ci doar cu niste picături (a fost testat cu succes pe porci, cam multe teste pe purcelusi laughing ). Plus ca ai spus-o in deraderewinking.

| Laura a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Credeam că glumeai cu chemtrails. Eşti serios?

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru Laura):

Repet, imi place contextul depopularii Terrei, iar scenariul Chemtrails-ului este un scenariu super, demn de un film post-apocaliptic, chiar happy. Acum ca ramane doar la stadiul de scenariu sau nu, vom vedea, cine stie? Nu iese fum fara foc sau cum era? laughing Dacă aruncam o privire la cum evoluează stiinta si tehnologia (in principal cea medicinala) in 20-40 de ani speranta de viata ar trebui sa fie de minim 80 de ani/cap locuitor, chiar crezi ca se va ajunge vreodata la asta? Sau poate ca totul este real, DAR nu va avea acces oricine la asa ceva, hm? Mintile luminate, NASA, oamenii lui Elon se chinuie sa caute modalitati de a popula planeta Marte, dar nimeni nu face nimic in legatura cu diferențele astea uriașe de trai. De Ce sa nu rezolvăm saracia, de exemplu? De ce unii sa faca foamea si altii sa se scalde in aur? Nu zic sa fim egali, dar fiecare sa aiba un acoperis deasupra capului si ce pune pe masa. Ăștia vor "sa faca curat in casa altuia", când în "casa lor" este dezastru. De ce nu se unesc sa faca ceva bun si sa nu caute speranțe în domenii SF?

| Laur195 a răspuns:

''Dara'' lasat de un avion se numeste trena de condensare