| superpissy40 a întrebat:

Cine s-a nascut mai intai? Oul sau gaina?

26 răspunsuri:
| Dannyjj a răspuns:

Te-ai exprimat gresit, "cine a aparut intai" raspunsul meu este: primele fiinte de pe planeta au fost diferite microorganisme(bacteriile) iar ele au evoluat, bilogia de clasa a 6-a. Si normal ca ele nu au evoluat in ou, ci in gaina. Inainte sa imi dai vot nefolositor sau stupud, gandeste-te la logica cine a facut oul, dar gaina? Pai gaina a aparut prin evoluta a microorganismelor, acum sa nu crezi ca evolutia asta s-a intamplat peste noapte, ci in milioane de ani, da la o bacterie, amfibie, la spongieri... pana la gaina.

| Dannyjj a răspuns:

@MateoPustiu google stie tot, dar poate la aceasta intrebare nu a dat nimeni raspunsul corect, ce am gasit eu pe google am vazut raspunsuri de genul "oul, gaina, nu stiu, teoria gainii lui darwin data peste cap", nimeni nu stie sigur si poate acele raspunsuri sunt gresite, poate aici pe TPU cineva chiar a dat un raspuns foarte probabil sa fie adevarat si logicwinking

| frvtel a răspuns:

Reptila

| ΔH a răspuns:

Http://www.arenait.net/2010/07/16/gaina-a-fost-prima-nu-oul.html

Intrebarea "Cine a fost primul, oul sau gaina?" exista, probabil, de sute de ani si a fost transmisa din generatie in generatie. Am ajuns si la momentul in care, datorita stiintei, putem spune ca am aflat cine a fost primul. Ma simt putin nostalgic ca se va distruge o parte de traditie, dar pana vor afla toti raspunsul intrebarea inca va mai trai. Sa vedem cum s-a aflat adevarul.

Totul a inceput in Edinburgh unde Dr. Colin Freeman de la Sheffield University impreuna cu niste oameni de la Warwick University s-au adunat si si-au propus sa afle cum sunt create ouale. Spun ei, coaja de ou este un material extraordinar pe care niciun om nu a reusit sa-l reproduca pana acum, e in acelasi timp si puternic si usor.

Pentru test au fost alese gainile pentru ca structura lor genetica era mai simpla. Echipa de cercetare s-a folosit de super-computer-ul numit HECToR (High End Computing Terascale Resource) pentru a afla exact metoda de producere a unui ou. I-au fost furnizate date despre "ingredientele" necesare si a fost lasat la munca. A durat cateva saptamani pana sa existe un rezultat.

Rezultatul, insa, a fost uimitor. Reusisera sa afle raspunsul la clasica intrebare. Se pare ca oul, in compozitia sa, are o proteina speciala numita ovocledidin-17 (OC-17), ce se gaseste doar in ovarele gainilor. Aceasta proteina e responsabila pentru inchegarea microparticulelor din compozitia coajei de ou.

Cum proteina nu se gaseste decat la gaini, oul nu ar fi putut exista. Concluzia e simpla: gaina a fost prima!

| KellyGreen a răspuns:

Gaina

| Anileda a răspuns:

Gaina

| mk_3564 a răspuns:

1. Daca intrebarea e cine s-a nascut mai intai!? Raspunsul e definitiv, gaina! pentru simplul motiv ca oualele nu se nasc happy
2. Daca intrebarea e cine a aparut mai intai!? Raspunsul e definitiv, oul! pentru ca pe scara evolutiei pasarile se trag din clasa reptilienilor, care se inmulteau prin oua!

Răspuns utilizator avertizat
| CrAzYAbOuTMuSiC a răspuns:

Gaina s-a nascut mai intai.Pe realitatea.net este un articol in care scrie ca cercetatorii britanici au descoperit acest fapt

| amaadina a răspuns:

Gaina! Cu siguranta... big grin
Daca nu era gaina prima, cine ar fi clocit ouale? laughing
Iar prima gaina a dat'o Dumnezeu big grin

| lifeistough a răspuns:

Gaina; s-a dovedit stiintific!

| aragon18 a răspuns:

Oamenii de stiinta au rezolvat celebra enigma dupa ce au descoperit ca ouale nu se pot forma decat daca au o proteina gasita in ovarele gainilor. Adica ouale se formeaza in interiorul gainii.

Proteina numita ovocledinina 17 (OC-17) este responsabila pentru grabirea procesului de dezvoltare a coajei de ou.

Cercetatorii de la universitatile britanice din Sheffield si Warwick au folosit un super computer sa vada cum se formeaza un ou si au descoperit ca proteina e vitala in procesul de cristalizare.

Carbonatul de calciu este transformat in cristale de calciu, care mai apoi formeza coaja oului.

Acum, oamenii de stiinta spera ca descoperirea lor sa duca la crearea unor noi materiale.

| Ganduri albe a răspuns:

Dumnezeu a creat gaina, ea a facut oul. Deci gaina. big grin

| Deby' a răspuns:

straight face Ou nu se naste?!

| RobyFast a răspuns:

Gandind logic daca era prima oara gaina trebuia sa existe si un cocos pentru a pune samanta, daca era oul era nevoie de gaina sa il cloceasca...eu unu cred ca a fost GAINA si COCOSUl...

| RXN a răspuns:

Gaina. E logic si s-a si dovedit ca e asa, intrucat exista o anumita proteina in ovarele gainii care ii permite acesteia sa faca un ou.Prin urmare, daca nu era gaina, nu exista oul, iar gaina e rezultatul unei evolutii, nu s-a format asa, brusc dintr-un ou. Si e ciudat sa spui 'S-a nascut oul', nu crezi?

| anonimmmmm a răspuns:

Oul, pentru ca gaina inainte sa faca un ou, a fost si ea la randul sau oubig grin

| cîrne a răspuns:

Pai raspunsul e relativ, depinde din cine consideri ca te tragi:din maimuta sau de la d-zeu.

| mary a răspuns:

Eu cred ca gaina pentru ca dupa creierul meu minuscul oul trebuie fecundat... chestii d'astea... si clocit. apai daca nu e gaina cine sa-l cloceasca?

| ladygaga a răspuns:

Nici una nici alta.
.
Gaina a iesit din ou. Oul l-a facut gaina

| Cristary a răspuns:

Gaina, ca sa poata face oul tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mama ta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mama ta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca nici unul nu s-a nascutstraight face.
Insa intuind intrebarea pe care ai vrut sa o adresezi, dar ai formulat-o gresit, gandind stiintific si religios este lesne de inteles ca cea dintai a fost gaina, deoarece Dumnezeu a creat cate o pereche din fieare mamifer, pasare, insecta etc si a zis "inmultiti-va" si inca ceva, dar nu mai stiulaughing
Sunt sigur ca aceasta intrebare a fost pusa la misto, nu cred ca stai sa citesti toate aceste raspunsuri, daca ai fii vrut cu adevarat sa afli care a fost intr-adevar prima dintre ou si gaina, te-ai fii documentat singura, pentru ca "google"stie tot, doar ca trebuie sa stii sa si cautiwinking
Sper ca raspunsul meu sa te fii ajutat!:*

| Gropiţe a răspuns:

S-a mai pus intrebarea asta. Cauta pe site si vezi acolo happy

| bianca_8321 a răspuns:

Buna intrebare...gaina pentru ca a facut oul dar din ou iese gaina deci nu stiu