| YqLmX a întrebat:

Cine stie de ce nu pot intra femeile in Sf.muntele Athos? Va rog fara linkuri, vreau doar explicatii, sau cei care au fost daca stiu sa imi zica si mie, va rog mult, mor de curiozitate.

2 răspunsuri:
| Laura a răspuns:

A fost bunică-mea acolo, în timp ce bărbații mergeau pe munte femeile erau servite cu ceai laughing. Și cică dacă se duce o femeie pe munte moare în maxim 3 luni, dar e și o lege care le interzice să se ducă. Aberații.

| cosmina98_7417 a răspuns:

Dupa o veche traditie, pastrata prin viu grai, se povesteste ca, Plagudia, sotia împâratului Teodosie cel mare trecând cu corabia de la Roma spre Constantinopol, s-a abatut si pe la muntele Athos spre a vedea mânastirea Vatoped zidita de catre sotul sau.

Primita în port de catre monahii a mers pâna în tinda Bisericii, unde este pâna astazi Icoana Maicii Domnului numita vie. Aici auzi o voce tunatoare: Opreste-te si întoarce-te înapoi caci eu sunt împarateasa muntelui acestuia. Pentru ce ai venit sa tulburi linistea supusilor mei? Sa stiti ca de azi înainte, nici o femeie nu va mai calca pamântul sfânt al acestui munte".

Auzind aceste cuvinte, împarateasa Plagudia cazuta cu fata la pamânt, pocaindu-se de îndrazneala ce a avut, darui mânastirii odoare scumpe dupa care a plecat la Constantinopol.

De atunci si pâna azi, nici o femeie n-a mai intrat în republica monahilor a Sf. munte Athos.