| anonim_4396 a întrebat:

Codul din 4 cifre al cardului visa este pe spatele acestuia?

ca in poza?

http://img11.imageshack.us/img11/3326/viss2.jpg

p.s, cardul e iradiat.Dar codul este trecut pe card?

Răspuns Câştigător
| vardolnicusor a răspuns:

Acest cod este un element de siguranţa suplimentar pentru validarea unui card autentic într-o tranzacţie. Funda?

2 răspunsuri:
| vardolnicusor a răspuns:

Codul CVC sau CVV este codul format de regula din 3 cifre si este situat pe spatele cardului.
El este numit CVC(CARD VERIFICATION CODE) de catre Mastercard si CVV(CARD VERIFICATION VALUE) de catre VISA
Acest cod este codul de securitate al cardului.

| anonim_4396 explică (pentru vardolnicusor):

Si la ce foloseste?

| vardolnicusor a răspuns (pentru anonim_4396):

Acest cod este un element de siguranţa suplimentar pentru validarea unui card autentic într-o tranzacţie. Funda?