| 1234568807 a întrebat:

Credeti ca o sa se aprobe legea cu instructorul in masina la examenu auto? Daca da, ce parere aveti? De ce e atata grija cu accidentele in plus avand in vedere ca in multe tari din UE participa si instructorul la examen?

11 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Prea putin conteaza cine e in masina in timpul examenului, atât timp cat cel care ține proba, știe ce are de făcut

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cu ce te-ar ajuta sa fie instructorul in masina?
Mie mi se pare ca acum examenul se da in conditii ok simuland cat mai mult traficul in viata reala unde nu o sa il ai pe instructor in dreapta... Bine, ca ar trebui sa se dea examen si noapte si in poligon asta da, as fi de accord

| 1234568807 explică (pentru suntserios):

Teoretic asa e, atata timp cat elevu stie sa conduca nu are de ce sa ii fie frica de politist

| Drimmero a răspuns:

Era cazul sa se dezvolte si Romania pe latura asta...in alte tari examinatorul e imbracat in civil si e ca un prieten, in alte tari se face media intre examinator si instructor, in alte tari nici nu dai cu examinatorul in masina, iti dicteaza prin casti ce sa faci, asta e prin Suedia avand mai multe probe la traseu. Asta e o practica comunista ce trebuie scapata de ea. E atata valva pentru ca nu vor mai putea asa usor serviciile de permise sa-i stoarca de bani pe elevi, vor pica mai greu examenul si nu vor mai putea lua spagi pentru ca instructorul in mare parte va fi un mare plus si va tine cu elevul, instructorul stie cel mai bine cum se descurca elevul.
Traseul e irelevant in sensul ca pana acolo inveti chestii basic despre condus, la examen demonstrezi doar ca ai acumulat anumite aptitudini si nu esti un pericol la volan, soferia se invata in timp, ani de condus, nu devii brusc pilot de curse dupa ce ai luat permisul, iar accidentele se intampla din anumiti factori printre care se afla condusul teribilist cu viteza si neatentia.
Mie sincer anexa cu puncte de la traseu mi s-a parut mai mereu o aberatie, niciodata un incepator nu o sa-ti conduca perfect acolo, ii va muri motorul, nu va folosi viteza corespunzatoare, nici macar examinatorii n-ar putea conduce asa ca la carte, ar fi trebuit sa se tina cont strict de greselile grave gen trecut pe rosu, neacordare de prioritate, situatii in care intervine examinatorul, atunci da, dar exista cazuri cand la traseu dai de examinatori prea exigenti care te pica daca iti moare motorul de 3 ori, se acumuleaza puncte din chestii minore, adica taie in carne vie, in schimb tu conducand chiar bine respectand regulile de baza negresind nimic grav care sa duca direct la incheierea examenului cu calificativul respins, d-asta zic ca mi se par unele chestii niste aberatii.

| 1234568807 explică (pentru Drimmero):

Ai dreptate, dar saracii examinatori sunt atat de ingrijorati pentru viitorii soferi de ei nu sunt de acord, ca vezi doamne poate umbla instructorii la pedale ca se cunosc cu elevii si vor sa treaca, ce mai aberatie laughing

| Drimmero a răspuns (pentru 1234568807):

Si examinatorii pot umbla la pedale incat sa te incomodeze, inca mai sunt d-astia de guarda veche care sunt chititi sa pice, din fericire par sa fie ceva mai rari, la altii nu se mai plange nimeni cand elevii nici nu dau examenul cu politistul in masina : ) ) ).

| 1234568807 explică (pentru Drimmero):

Chestia cu spaga la politist e destul de riscanta, in caz ca nu accepta te poti trezii cu dosar penal, cunosc cazuri, deci mai bine il rogi pe politist sa nu mai umble la pedale laughing

| DovleacTurbat a răspuns:

Instructorul in dreapta ta și examinatorul in spate?
Nasol, va fi și mai ușor de fraudat examenul. Se joacă instructorul la pedale laughing
Mai ales iarna cu paltoane, geci d.alea lungi sa fie bune și peste 4 ani. Ohoo laughing)

| 1234568807 explică (pentru DovleacTurbat):

In Spania, Italia se da examen cu instructoru in fata si politistu in spate, deci nu poti zice ca doar in tara se venise cu ideea asta

| WAYNEZ a răspuns:

După părerea mea, singurul lucru care trebuie îmbunătățit la examen este modul în care se filmează proba practică în sensul că trebuie filmat și interiorul mașinii ca să se vadă exact momentul în care intervine examinatorul.Astfel,n-o să mai fie nevoie de martor în mașină.
Dacă tot se vrea un martor în interiorul mașinii de examen, acesta să nu mai fie un candidat care a susținut sau urmează să susțină proba practică,(mai ales că rezultatul primului examinat de obicei influențează prestația celui de-al doilea, mai ales în cazul în care primul candidat nu trece examenul)ci un alt instructor de școală.

| 1234568807 explică (pentru WAYNEZ):

Si asta e adevarat, dar aici e vorba de cat de bine stie sa conduca fiecare, daca tu te emotionezi fiindca ala la care ai fost martor a picat, inseamna ca nu esti sigur pe tine si normal ca din aceasta cauza vei pica si tu