| feliuta a întrebat:

Cum ar trebui sa combat somnolenta care ma chinuie in fiecare dupa-amiaza la serviciu?

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Culca-te mai devreme cu o ora-doua, nu fuma si nu consuma alcool in timpul saptamanii.

Shin
| Shin a răspuns:

Spalat pe fata plus cateva exercitii fizice si ar trebui sa fii ok. Eu asa fac happy
Shin.

| elena a răspuns:

Iti masezi usor zona in care sunt timpanele, timp de 5 minute, fara sa te gandesti la nimic, deci relaxare totala, folosind degetele aratator si mijlociu de la ambele maini, normal cele stangi la timpanul stang si drepte la drept...vezi cum ti-am scris, am crezut ca deja te-a prins somnolenta...repeta figura de cate ori simti aceasta toropeala. Nu bea cafea, ea isi face efectul peste 3 ore si ramai treaza noaptea.

| covexrobu a răspuns:

Incearca sa dormi mai mult noapte si i-a niste vitamine. Parca nu iti este asa de somn daca ei vitamine. Eu iau de vreo 2 luni si mi-a mai trecut din somnolenta. Erau zile in care era sa pic in nas de somn cu toate ca dormeam noaptea.

| DiMoDi a răspuns:

Nu cumva mănânci prea mult (sau prea consistent) în pauza de masă? Încearcă să faci o scurtă plimbare după masă ca să-ţi ajuţi digestia. Şi ar mai fi ceva: dormi suficient noaptea? că altfel, e zadarnic orice sfat! big grin

| geo1 a răspuns:

Bei cafea? ceai? daca poti, asculta niste muzica, vb la tel, cauta sub interesante de discutat dac aai timp. daca nu, incearca sa mergi ODIHNITA LA SERVICI

| mircea a răspuns:

Poate nu dormi suficient noaptea, sau metabolismul tau a redus "motoarele" din cauza unei lipse de vitamine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bei o cafea, te speli pe fata, pe gat, pe ceafa cu apa rece ( dar rece! ), faci cativa pasi si cateva miscari de gimnastica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Noaptea ce faci?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In ce domeniu lucrezi? incearca sa nu-ti mai obosesti ochii pre mult nu exagera cu cafeau, fa putina miscare si exercitii de respiratie undeva la aer curat (fereastra)

| iulia_5454 a răspuns:

Sincer aceeeasi problema o am si eu mai ales dupa pauza de masa si nici macar nu mananc foarte mult(un sandwich sau 2 banane)