| anonim_4396 a întrebat:

Cum e mai bine sa fi in viata : tupeist sau mai cu bun simt, mai retras? Argumentati`va raspunsul!

Răspuns Câştigător
| Andree a răspuns:

Pai sincera e mai bine sa fi tupeist in viata pentru ca exita oameni care profita de cei mai retrasi. Dar sa fi tupeist, dar cu limita. Sa nu exagerezi ca atunci nu e bine. Eu asa spun. Ceao!

8 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

E o vorba: "Bunul simt acopera ceea ce legea nu reuseste";
Parerea mea e ca bunul simt, alaturi de respect si credinta sunt calitatile de baza pe care orice om ar trebui sa le aiba. Tupeist suna atat de vulgar... iar majoritatea pustanilor confunda curajul cu tupeul. Salz.

| hiphopbeatz a răspuns:

Poti fi tupeist si cu bun simt. a nu avea bun simt inseamna a nu avea cei 7 ani de acasa, nu, a nu avea tupeu.

pace!

| izvordemunte a răspuns:

Daca ai bun simt nu inseamna ca te lasi dus de nas de altii. Acele persoane nu sunt neaparat mai retrase. Exista oameni care sunt si ambitiosi, dar au si un bun simt exemplar si respect fata de cei din jur.

| vanessa_8029 a răspuns:

Eu sunt o tupeista cu bun simt!

adica atata timp cat stiu ca am dreptate am tupeu, pentru ca daca nu as avea m'ar calca toti in picoiare si nu mi placewinking

si am bun simt pentru ca nu incalc limita bunului simt folosindu mi tupeul big grin

| andreifun07 a răspuns (pentru vanessa_8029):

Mor. "Tupeista cu bun simt" practic de aici reiese o calitate si un defect, care nu se prea pupa, tupeist- e acea persoana care nu are bun simt, adica nesimtit, faceti diferenta dintre "curaj" daca asta e cuvantul care il cautati, sa ai curaj sa-ti impui punctul de vedere, nu sa ai tupeu sa-ti impui punctul de vedere. Asa ca mai culturalizati-va in legatura cu cele doua cuvinte "tupeu" si "curaj".

| BalonaşDulcee a răspuns:

Cate un pic din fiecare. Tupeist=nu te ia nimeni de fraier. Bun simt=depinde si de cei din jur, [bun, bun si nebun; mutu arde pamantu, daca esti bun cu cei din jur te ia peste picior]. Retras= in nici un caz te ia drept fraierrrrr.

Cate un pic din fiecare si asa dai o impresie buna o:-) pentru ca asa e lumea fi si tu ca ei sa nu te ia ei peste picior i-ai tu pe eiwinking si cu faza cu retras no talking nu sunt de acord, in clasa la mine am o fata care e retrasa rau de tot si nu are nici un prieten in clasa si e cu noi din clasa 1-a... deci :* baftalicii love struck da si mie o fundita :X puppy dog eyes

| Avril01 a răspuns:

Depinde.

Daca dai dovada de prea mult bun simt si calm. s'ar putea sa fi catalogata altfel.

Daca esti mai mult decat trebuie tupeist iar nu e bine!

Tebuie sa fi intre.fi cum esti tu!:*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu una as fi si tupeista deoarece nu imi place sa ma calce nimeni in picioare... dar si cu bun simt deoarece asa ma pot intelege cu toti fara a se isca nicio problema... iar mai retraas in nici un caz pentru ca cine e mai retras are mai putin de castigat :d