| EllyCA a întrebat:

Cum fac sa-mi creasca unghiile mai repede? Cum scap de rosul lor?

Răspuns Câştigător
| fefenaș a răspuns:

Sa le tii un timp in ulei cald de floarea soarelui; sau la le ungi cu ulei de ricin periodic; sau sa folosesti vitamina D uleioasa; sau le poti da cu lamaie mereu si ai sa vezi efactul ei benefic dupa o saptamana; sa folosesti solutii speciale de unghii de la Avon sau Oriflame. Cum scapi de rosul unghiilor : # Pune-ti unghii false pentru o perioada. O manichiura cu unghii acrilice te-ar putea ajuta sa scapi de acest obicei, din moment ce nu prea vei putea sa mananci plastic. Decat daca vrei cu adevarat. In plus, unghiile false le ofera unghiilor tale adevarate timp sa creasca dedesubt.

# Unge-ti unghiile cu ulei de masline. Acesta le ofera substantele nutritive necesare pentu a creste, si gustul nu este prea placut ceea te-ar putea impiedica sa le rozi, cel putin atata timp cat uleiul se afla pe unghii.
# Aplica lotiune pe unghii si pielea din jurul lor. Asta le va ajuta sa se vindece, iar gustul le va tine departe de gura ta.

# Atunci cand simti nevoia sa-ti rozi unghiile, roade altceva in schimb. Guma sau o scobitoare pot fi inlocuitori foarte buni.

# Exista protectori de latex pe care ii poti cumpara pentru degete. Arata precum niste prezervative mititele, si le gasesti in farmacii. Poti pune aceste mini prezervative pe unghii pentru a tine obiceiul la distanta.

# Unele persoane pur si simplu nu se pot abtine si au nevoie de ajutor. Roaga-ti o prietena sau un membru al familiei sa-ti atraga atentia atunci cand te vede ca-ti rozi unghiile. La mine cel putin, a functionat, si fara ca macar s-o cer.

# Si ca sa va vorbesc din experienta: de fiecare data cand prietena mea ma vedea rozandu-mi unghiile imi dadea peste mana. Iar asta, dublat de imaginea mea in oglinda atunci cand imi rodeam unghiile au fost motivatii suficiente pentru a scapa de acest obicei… cel putin in public.
Numai bine, StarryEyed!

8 răspunsuri:
| BlackMetalIsMyLife a răspuns:

Le ti in apa cat mai mult happy

| alecsa91 a răspuns:

Sa le pui de 2 sau de 3 ori pe zi in ulei caldut, fie el de masline sau de floarea-soarelui sau in zeama de lamaie! In acest fel, ele se intaresc, capata luciu si cresc frumos! Succes!

| MonsterAndrew2012 a răspuns:

Este un medicament si ca sa scapi doar daca vrei sau daca iti pui ceva scarbos pe unghi si cand ti le bagi in gura ti se faci scarba si nu le mai bagi

| marianastepan a răspuns:

Buna, eu am aceeasi problema ca tine, rod unghiile.de aceasta problema poti scapa doar daca vrei. trebuie sa iti zici ca nu se poate. cind ajungi cu mana la gura doar zi ca nu.si asa mai departe.asa vor incepe si unghiile sa creasca.succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru a nu-ti mai roade unghiile ai nevoie de muuulta vointa sad (stiu, cat m-am chinuit sa o dezvat pe sora mea...) si un lac special impotriva rosului unghiilor care are un gust oribil happyil gasesti in farmacii
Pentru unghii mai puternice :poti sa le faci mai puternice cu ajutorul unui lac fortifiant pentru unghii. Iata instructiunile de folosire:
• Aplica-l intr-un singur strat, pentru ca trebuie sa il folosesti in fiecare zi si, cu cat se vor inmulti straturile, cu atat cresc sansele sa se cojeasca mai repede.
• Daca unghiile tale sunt foarte scurte, nu mai folosi si oja; multumeste-te cu lacul fortifiant, pe care, dupa cum am zis, il vei aplica zilnic.
• Daca vrei sa aplici oja pe unghii, foloseste ca baza lacul fortifiant, iar la sfarsit mai aplica un strat " de protectie " deasupra ojei. Si continua sa aplici in fiecare zi lacul fortifiant.

De retinut ca excesul de lac fortifiant iti va face unghiile casante. Asa ca nu exagera!

| Barbie69 a răspuns:

Nu tii le mai roade si da-le cu lac..la mine mergetongue

| skumpydeea a răspuns:

Ia-ti un inel cu tepi si puneti-l pe degetul pe care il rozi cel mai des.cand vei vrea sa iti zozi ungia te vei intepa la buza si nu o vei mai face!laughing

| Ioana_9544 a răspuns:

Cand vrei sa le bagi in gura. incearca sa faci un alt lucru. asa vei scapa de rosu lor. iar referitor la cresterea lor. ar trebui sa stai cu ele in apa ca se mai curata putin. si vor creste ele. sper ca am ajutat. funda?