| Fancyuiop a întrebat:

Cum îmi conving părinții să mă ducă la un psiholog /psihiatru? Eu nu mai pot sta așa. Starea mea e din ce în ce mai rea și pe nimeni nu interesează.

Răspuns Câştigător
| nirocino a răspuns:

Din pacate oamenii nu se schimba si cei care nu inteleg acum nu vor intelege niciodata problemele tale...
Se va gasi totusi intotdeauna cineva dispus sa te ajute, cu un sfat, o parere din experienta sau un umar pe care sa te sprijini.
Poate ar fi bine sa astepti inceperea scolii, nu mai e mult si sa vorbesti cu dirigintele sau un profesor potrivit care sa te inteleaga si sa te indrume. Daca situatia din familie si implicit a ta a devenit atat de insuportabila, se gasesc remedii numeroase pentru ca nu exista o problema care sa nu aiba rezolvare sau cum spunea un clasic in viata happy "Va exista întotdeauna un mâine pentru a rezolva problemele care azi par să nu aibă soluţie".
Bafta, mergem inainte, orice ar fi!

7 răspunsuri:
| Cannibal a răspuns:

Poti sa suni la telefonul copilului 116111, este un numar gratuit si raspund psihologi la telefon care vorbesc cu tine.

| Otto19 a răspuns:

Du-te singur intr-o zi

| mudokins78 a răspuns (pentru Otto19):

Nu o sa il ia nimeni in seama daca merge singur!
are dreptate belmont!

| JDBere a răspuns:

Starea ta depinde strict de tine. Invata sa-ti controlezi emotiile. Prin mersul la psiholog arati, in fapt, ca esti un om slab. Platesti o persoana sa-ti asculte gandurile, foarte convenabil

| anonim_4396 a răspuns (pentru JDBere):

Psihologul nu e doar ca sa te asculte, JDBere.
Cu alte cuvinte, tu consideri ca psihologul nu e bun de nimic. In plus, de ce ai arata ca esti slab mergand la psiholog? Cei care merg cer ajutor, vor sa-si rezolve unele probleme.

| JDBere a răspuns (pentru anonim_4396):

Deoarece nu constientizeaza ca suntem proprii nostri psihologi. Daca doresti sfaturi, discutii, e mai indicat sa discuti cu o persoana de incredere, care te cunoaste. Nu conteaza studiile pe care le-a dobandit, un psiholog nu te-ar putea ajuta vreodata la fel de mult cum te ajuti tu sau, in alt caz, familia/prietenii.

| Valencia55 a răspuns:

Ce problema ai?