| anonim_4396 a întrebat:

Cum imi dezvolt simtul umorului? Exista cursuri pentru asa ceva?

Răspuns Câştigător
| CatalinB11 a răspuns:

Din fericire, da! Simtul umorului este o insusire ce se poate invata. Ce te pot sfatui eu este sa incepi prin a-ti dezvolta o perspectiva a vietii prin care sa nu iei lucrurile foarte in serios, sa accepti ca unele lucruri se intampla si sa incerci sa privesti actiunea sau evenimentul dintr-o perspectiva amuzanta. Sa iti imaginezi lucrurile din viata de zi cu zi intr-o alta ipostaza, mai amuzanta. Incearca sa vizionezi filme de comedie, sa citesti povesti amuzante, sa te uiti la stand up si observa cum se realizeaza toate acestea. Un alt aspect de baza in a fi o persoana amuzanta, incearca sa fii tu insati, sa fii o persoana naturala. Conteaza si contextul in care te afli, cu parintiii poti face un tip de glume, cu prietenii un altul, cu un strain in lift un alt tip, etc. Fii foarte atent/a la anumite subiecte, linia dintre simtul umorului si a ofensa pe cineva este una foarte subtire! Toate cele bune! happy

8 răspunsuri:
| Werrich a răspuns:

In unele orașe se fac cursuri de actorie, cred că ajuta.

| anonim_4396 explică (pentru Werrich):

Posibil, dar nu vreau sa fiu actrita, doar sa-mi dezvolt simtul umorului.

| AlexValentinn a răspuns:

laughing nu exista cursuri pentru asa ceva. Sunt 2 chestii care te fac sa fii mai amuzant, mai caterinca sa zic asa. Prima chestie este starea ta, daca esti fericit sau depresiv, cand esti depresiv ai tendinta sa iei totu in serios si nu prea mai ai chef de glume. Cand esti fericit totu e frumos si totu ti se pare amuzant. A 2 a chestie si cea mai importanta este sa vorbesti cu oameni care au si ei simtul umorului dezvoltat, altfel nu ai cum. Stiu oameni care pot face glume amuzante in orice context si pe orice subiect. Nu stiu daca tu vei ajunge la performanta asta, dar cu siguranta vei fi pe aproape daca umbli cu oamenii potriviti.

| anonim_4396 explică (pentru AlexValentinn):

Asa e.

| CapDeSfecla a răspuns:

Personal,eu l-am dezvolatat stand printre oameni care aveau un simt al umorului dezvoltat, printre oameni care vorbesc sarcastic, printe cei ce arunca vorbe la misto.

| CapDeSfecla a răspuns (pentru CapDeSfecla):

Depinde si ce fel de glume faci.Nu vei putea sa il fac pe nea costel cu vacile sa rada la glume cu subinteles..Sau pe unul cu 2 facultati la bancuri cu Bula.Trebuie sa interactionezi cu fel de fel de lume ca sa il dezvolti.

| anonim_4396 explică (pentru CapDeSfecla):

Da,asa e

| BibireCostica a răspuns:

Da,sunt imteresat sa dezvolt aceasta abilitate.