| LoveMe16 a întrebat:

Cum pot bloca un numar de pe un telefon cu butoane, telefonul este Alcatel 2051X, Single Sim. As vrea nici sa nu mai primesc mesaje. Sau daca nu merge. daca bag cartela in alt telefon, blochez numarul de pe telefonul ala, cand bag cartela iar in Alcatel va ramane blocat numarul?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| dannyel86 a răspuns:

Blocarea unui numar se face din meniul telefonului. Nu mai primesti apel, dar cred ca mesajele nu le poti opri. S-ar putea sa le primesti, dar sa nu apara notificari despre acestea.
Verifica intai daca acest model permite crearea unei liste negre cu numerele care nu doresti sa te deranjeze si apoi vezi ce optiuni exista (daca respinge automat doar apelul, sau si mesajele).
S-ar putea sa fie nevoie ca numarul sa se regaseasca in memoria interna a telefonului, si nu direct pe sim. Il salvezi acolo, apoi incerci sa-l blochezi.
Daca muti cartela in alt telefon, lista cu numere restrictionate trebuie refacuta.
Setarile nu raman salvate pe sim.